آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۳۴

 • اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم

  شهاب‌الدین رحیمی: قوانین مالیاتی در ایران به عقیده برخی کارشناسان دارای خلأ‌های متعددی است و اصلاح آن در این روزها که دولت کاهش شدید درآمدهای نفتی را تجربه می‌کند، امری لازم و ضروری است. این اتفاق باید سال‌ها پیش رخ می‌داد تا هم پایه‌های مالیاتی افزایش پیدا کند و هم شفافیت در اقتصاد را افزایش دهد. از سوی دیگر اینکه دولت‌ها در ایران از این پس باید با درآمدهای مالیاتی کشور را اداره کنند، آثار سیاسی و اقتصادی قابل توجهی خواهد داشت که در نهایت به توسعه سیاسی و اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند.
 • ارزیابی نظام تشخیص و رسیدگی

  پیمان دارابیان مدیر امورمالیاتی و مشاور امور بانکی اتاق تهران
  در فضایی که مفهوم مقدس اعتماد بین دولت و مردم حاکم باشد، نیت دولت از ارائه لوایح به منظور تحقق امر خطیر قانون‌گذاری و اصلاح قانون طبعا با برداشت خوش‌بینانه ملت از اراده دولت در اموری چون گسترش عدالت و ساماندهی، با استقبال و نقد سازنده مواجه خواهد شد. با این وصف و با مشاهده شرایط جاری مسبوق به سوابق تاریخی، چگونه است که هر گونه اقدام دولت در این خصوص، فارغ از صحت و سقم اقدام، با چیزی جز مقاومت و اعتراض و شکوه و شکایت روبه‌رو نبوده است؟ آیا آنچه در این فضا غایب است، چیزی جز همین مفهوم مهجور اعتماد است؟
 • دسترسی بی‌واسطه به داده‌های مالی

  احسان قادری حسابدار رسمی و کارشناس رسمی دادگستری
  پرداخت مالیات متناسب با درآمد وظیفه هر فرد است. رعایت عدالت ایجاب می‌نماید تمامی افراد جامعه به‌عنوان اعضای یک خانواده مالیات واقعی خود را پرداخت کنند تا علاوه‌بر سهم داشتن در اداره کشور نقشی در خدمات‌رسانی دولت محترم به اقشار ضعیف و ناتوان جامعه که همچون هر انسان دیگری حق زندگی و حیات دارند را داشته باشند.
 • افزایش مالیات در دوره رکود!

  بهزاد خنجرخانی مشاور و کارشناس ارشد مالیاتی
  دولت‌ها در کشور‌های جهان سوم، عمدتا به‌عنوان شریک غیرفعال، سهیم در سود فعالان تجاری هستند.ماهیت فعالیت تجاری، هدف تمامی ‌فعالیت‌های انتفاعی را نیل به سود دانسته و اشخاص در قالب ‌فعالیت‌های انتفاعی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، می‌کوشند تا منافع مالی خود را تامین کنند. فعالیت اقتصادی در جامعه ایرانی فارغ از رعایت استانداردهای حسابداری، قانون تجارت، قوانین سازمان تامین اجتماعی، قوانین برنامه‌های توسعه، قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و هزاران مقرره دیگر؛ رعایت قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات ارزش افزوده را پیش ‌رو دارد. در نظام مالیاتی ایران نیز پایه‌های مالیاتی متعددی وجود دارد که نرخ مالیات هر کدام از این منابع متفاوت و تکالیف مالیاتی آنها نیز تفاوت‌هایی باهم دارند و سهم دولت از سود فعالان اقتصادی در هر ردیف از منابع مالیاتی را متفاوت می‌داند. قانون مزبور، چارچوب فعالیت مالی و اصول کلی شراکت دولت در سود حاصل از ‌فعالیت‌های انتفاعی را به‌صورت کامل دربر دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر