آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۰۲

 • حباب‌ها در اقتصاد جهان

  احسان آذری‌نیا: در آغاز سال جدید میلادی آنچه توجه فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان را به خود جلب می‌کند ریسک‌هایی است که اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند. از پیش درباره این ریسک‌ها دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده و حباب در دارایی‌های گوناگون یکی از این ریسک‌هاست. داده‌های نهادهای تحلیلگر نشان می‌دهد در بازارهای مالی، بازار اوراق قرضه، قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، بازار وام خودرو، بدهی خانوارها و... حباب‌های بزرگ به‌وجود آمده و ترکیدن این حباب‌ها بدون شک لطمات بسیاری به اقتصاد جهان وارد خواهد کرد.
 • مکان‌یابی مین‌های مالی

  یوهی الام اف ایکس استریت
  هنگامی که حباب‌های موجود در یک بازار می‌ترکند بزرگ‌ترین بی‌ثباتی در آن بازار رخ می‌دهد. عملکرد مثبت بازارهای مختلف در سال گذشته میلادی به ویژه رشد شدید شاخص‌ها در بورس آمریکا عده‌ای از تحلیلگران را درباره شکل‌گیری حباب در این بازارها نگران کرده است. البته در بازارهای دیگر از جمله بازار وام و بدهی نیز احتمال ترکیدن حباب‌ها وجود دارد. احتمال آنکه در سال‌جاری میلادی شاهد از میان رفتن برخی حباب‌ها در بازارهای گوناگون باشیم وجود دارد و اگر چنین شود اثرات این رویداد بر بازارهای دیگر نیز مشاهده خواهد شد. میزان اثرگذاری به اندازه هر بازار وابسته است.
 • چشم‌های نیمه بسته فدرال رزرو

  ریچارد هنری ساتمایر فوربس
  رئیس بانک مرکزی آمریکا دو ماه پیش در گزارش‌هایی که در جمع اعضای دو کمیته از کنگره این کشور ارائه کرد سخنانی به زبان آورد که سبب نگرانی‌هایی شده است. او گفت: «بانک مرکزی هیچ گونه ریسکی از جانب حباب در دارایی‌ها مشاهده نمی‌کند.» به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی اکنون مانند سال ۲۰۰۰ و سال ۲۰۰۸ حباب‌ها را نادیده می‌گیرد. در آن دو سال حباب قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت و وام‌های مسکن در ایالات‌متحده بحران‌های بزرگ در جهان پدید آورد. در حال حاضر بانک مرکزی تعدادی از مهم‌ترین حباب‌های موجود را نادیده می‌گیرد. در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.
 • بادکنک مسکن در اروپا

  لیز آلدرمن نیویورک تایمز
  اقتصاد اروپا پس از سال‌ها رشد پایین اقتصادی هنوز به استحکام دست نیافته و سیاست نرخ‌های منفی بهره که با هدف کمک به رونق اقتصادی اجرا شده، زمینه‌ها را برای داغ شدن بخش ساخت و ساز فراهم کرده و این روند مجموعه‌ای جدید از مشکلات را سبب خواهد شد. پول چنان ارزان است که وام گیرندگان در بسیاری از شهرهای اروپایی می‌توانند با نرخ سود کمتر از یک درصد وام مسکن بگیرند و در این شرایط بازار خرید آپارتمان و خانه بسیار داغ شده است. همچنین نهادهای سرمایه‌گذاری، با مشاهده امکان کسب سودهای بالا در حال خرید املاک مسکونی در شهرهای بزرگ سرتاسر اروپا هستند.
 • خطر در کمین اژدها

  چاو دنگ وال استریت ژورنال
  دولت و بانک مرکزی چین در دو سال اخیر بر میزان برنامه‌های حمایتی خود افزوده‌اند تا از تمامی فعالیت‌های اقتصادی از مصرف گرفته تا زیرساخت‌ها حمایت کنند و زمینه برای ایجاد تعداد کافی شغل فراهم شود. هدف اصلی، مقابله با فشارهای داخلی و خارجی است که سبب کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور شده است. رهبران چین طی این مدت همواره به فعالان اقتصادی اطمینان داده‌اند که از ابزارهای کافی برای حمایت از ثبات اقتصادی استفاده خواهند کرد. ماه گذشته میلادی برنامه اقتصادی که به تایید رئیس‌جمهوری چین رسیده منتشر شد. در این برنامه وعده اجرای سیاست‌های پولی و مالی بیشتر برای تحقق اهداف اقتصادی و حفظ نرخ رشد اقتصاد در محدوده مورد نظر دولت مطرح شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر