آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۹۸

 • بیمه سلامت

  محسن کرمانی: طبق قانون اساسی کشور، برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی به‌صورت بیمه حقی است همگانی که دولت مکلف است از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم تامین کند. طبق این قانون در کشور ما برنامه‌های مختلفی برای تامین سلامت شهروندان اجرا شده است. جدیدترین برنامه اجرا شده، طرح تحول سلامت است که از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ با هدف کاهش پرداختی مردم و عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای کیفیت خدمات در دولت یازدهم اجرا شد. این طرح مخالفان و موافقان زیادی داشت. بسیاری معتقدند که این طرح می‌توانست گام مهمی در زمینه بیمه سلامت باشد و آن را با خدمات درمانی آمریکا در دوران اوباما مقایسه می‌کردند. اما گروهی دیگر این طرح را شکست خورده دانسته و به زعم آنها هزینه این طرح بسیار بیشتر از فایده آن بوده است. در این پرونده سعی کردیم با استفاده از نظر کارشناسان، به ارزیابی این طرح بپردازیم.
 • عدم توازن در منابع و مصارف

  دکتر نادر مرکزی مقدم عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  نظام سلامت در سال‌های اخیر توانسته است با استفاده از راهبرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه به پیشرفت‌های چشمگیری در سطح کلی سلامت مردم و بالا رفتن شاخص‌های مربوط به آن برسد، اما همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاست‌گذاران، برقراری عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات سلامت است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان متولی سلامت در کشور با توجه به وظایف و ماموریت‌های کلی و اسناد بالادستی به‌ویژه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، مواد قانونی مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه و برنامه‌های دولت یازدهم، اجرای برنامه تحول سلامت را آغاز کرد. طرح تحول سلامت، در راستای اهداف پوشش همگانی سلامت و ارتقای پوشش جمعیت، خدمات و هزینه‌ها از سال ۱۳۹۳ ابلاغ و اجرا شد. در برنامه پنجم توسعه دولت مکلف بود هزینه مردم در حوزه سلامت را تا ۳۰ درصد کاهش دهد که معنای آن فراهم شدن شرایط برای پوشش همگانی بیمه است که یکی از راه‌های آن پوشش بیمه رایگان برای افراد کمتر برخوردار جامعه است. پوشش بیمه سلامت به‌ویژه در مورد بیماران صعب‌العلاج و مزمن می‌تواند خط فقر را تغییر دهد و از فقیر شدن عده زیادی از مردم و افزایش هزینه‌های فقرزا، کمرشکن و تحمل‌ناپذیر سلامت بکاهد.
 • گسترش تصدی‌گری در نظام درمانی

  دکتر مهدی برزگر دبیر ستاد راهبردی بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران
  در دنیای امروزی و با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، انتظارات و توجه مردم نسبت به سلامتی، ایمنی، کیفیت و عدالت نیز افزایش یافته و فشار جهت ایجاد نظام سلامتی پاسخگو در برابر عملکرد را افزایش داده است. اگرچه در سال‌های اخیر نظام سلامت تمرکز ویژه‌ای بر حوزه درمان داشته است اما همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاست‌گذاران، توسعه مراقبت‌های اولیه و پیشگیری و دسترسی حداکثری به خدمات سلامت است.
 • ناکارآیی در تشخیص گروه‌های هدف

  فاطمه اصغری دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه شریف
  طرح تحول سلامت با سه هدف کاهش پرداختی از جیب مردم، عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای کیفیت خدمات در دولت یازدهم کلید خورد. در اجرای این طرح افرادی که تحت پوشش بیمه نبودند و گروه‌های مختلفی نظیر روستاییان و اقشار حاشیه‌نشین به‌صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم تحت پوشش قرار گرفتند و دولت هزینه سرانه بیمه این افراد را خود متقبل شد. با توجه به آن‌ که طی سالیان متمادی حق‌الزحمه پزشکان همراه با تورم افزایش نیافته بود و بعضی از آنها مبادرت به دریافت حق‌الزحمه‌ای بیش از مقدار مصوب قانون از بیمار می‌کردند، حق‌الزحمه پزشکان متناسب با تورم تعدیل شد و هرگونه دریافت وجه اضافی از بیمار غیرقانونی تلقی شده و با آن به شدت برخورد شد. حق‌الزحمه پرسنل نیز به‌صورت درصدی از حق‌الزحمه پزشک تعریف شد. در بحث عدالت در دسترسی به خدمات، با ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها و خانه‌های بهداشت و کلینیک‌های ویژه در مناطق کمتر برخوردار، در کنار افزایش حق‌الزحمه پزشکان، پزشک و نیروی انسانی در مناطق محروم و کمتر برخوردار به خدمت گرفته شده و دسترسی مردم به پزشک و خدمات بهداشتی درمانی افزایش یافت و امکان درمان بسیاری از بیماری‌ها در همان مناطق فراهم شد. برای ارتقای کیفیت خدمات، تجهیزات فرسوده بیمارستان‌ها نوسازی شد و ارائه دارو و لوازم مصرفی نیز جزو وظایف بیمارستان‌ها قرار گرفت و درنتیجه بیماران برای خرید تجهیزات و لوازم مصرفی مجبور به بیرون رفتن از بیمارستان نشدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر