آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۵

 • کارنامه شورای گفت‌و‌گو

  بهاره چراغی: شناسایی موانع و مشکلات توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و ایجاد تعامل و همکاری و هم‌افزایی بین مدیران دولتی و بخش خصوصی و تعاونی و اصناف، همواره از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها به شمار می‌رود. از طرفی پاسخ دولت به کندبودن رشد اقتصادی، تخصیص کمک‌های مالی و بعضا مساعدت‌های مالیاتی بوده و در مقابل بخش خصوصی از مواردی مانند فقدان قوانین و مقررات و زیرساخت‌های لازم برای سهولت فعالیت اقتصادی، حقوق مالکیت معنوی و نیز روند تغییرات ساختاری، گلایه‌هایی داشته‌اند.
 • تعامل دولت و نهادهای مدنی

  حسین سلاح‌ورزی/ نایب‌رئیس اتاق ایران
  دو انسان، دو جامعه یا دو نهاد و سازمان هنگامی که با هم گفت‌وگو نمی‌کنند، معنایش این است که هیچ منافع و علاقه مشترکی ندارند که با خطر روبه رو شوند. یک معنای دیگر فقدان گفت‌وگو میان نهادها، سازمان‌ها و جامعه‌ها این است که احساس می‌کنند آنقدر از هم دور هستند و آنقدر دیوار بی‌اعتمادی بین شان قطور و بلند شده که دیگر حرف یکدیگر را نمی‌فهمند و گفت‌وگو فایده ندارد. گاهی اوقات دیده شده است که دو سازمان یا دو گروه و نهاد به هم نیاز دارند اما یک نهاد و سازمان آنقدر احساس قدرت و بی‌نیازی می‌کند که نمی‌خواهد با طرف دیگر وارد جریان گفت‌وگو شود.
 • فراز و نشیب‌های یک نشست

  کیوان کاشفی/ عضو هیات رئیسه اتاق ایران
  شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که سال ۱۳۹۰ و با پیشنهاد محمد نهاوندیان رئیس سابق اتاق ایران وارد متون قانونی کشور شد، تاکنون فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته است و متناسب با روحیه مشورت‌گریز یا مشورت‌پذیر بودن مسوولان دولتی، نتایج کوچک و بزرگی به همراه داشته است.
 • ماموریت مقررات زدایی

  محسن احتشام /رئیس اتاق بازرگانی خراسان‌جنوبی
  شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که موضوع تبصره ماده ۱۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار مصوبه ۱۶ بهمن سال ۱۳۹۰ است چه ماموریتی را دنبال می‌کند؟ با نگاه اجمالی به وظایف این شورا می‌توان دریافت که بیانیه ماموریت آن چیست. در ادامه این نوشتار به مهم‌ترین وظایف و ماموریت‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به اختصار می‌پردازم.
 • تمرکز بر مشکلات انسانی

  محمدرضا صفا / رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس
  شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی یکی از پل‌های مهم ارتباط میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی و مدیران و وزیران اقتصادی است؛ جایی که نمایندگان سه قوه در کنار اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی حضور پیدا می‌کنند و با تعامل و همفکری و بیان چالش‌ها و کاستی‌های فضای اقتصادی و محیط کسب و کار سعی در یافتن رفع موانع دارند. اما ساختار این شورا چگونه چیده شده است؟ بر اساس قانون، رئیس شورای گفت‌وگو وزیر اقتصاد است؛ عضوی که حضورش در شورای گفت‌وگو همواره الزامی است.

بیشتر