آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۳

 • نقد در بوته نقد

  در نظام تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، تابع هدف برای همه گروه‌ها تقریبا مشابه است. به‌عنوان مثال در بحث تورم همه رسیدن به سطح تورم متناسب با اقتصاد کشور را مناسب می‌دانند، در بحث رشد اقتصادی همه سیاست‌گذاران، نرخ رشد بالا را برای یک دوره چند ساله هدف‌گذاری می‌کنند و از سوی دیگر، همه معتقدند باید نرخ بیکاری به کمترین سطح برسد. اما در مواجهه با این تابع هدف‌ها، نظام تصمیم‌گیری عمدتا به شکل سلیقه‌ای عمل می‌کند که عموما ردپایی از یک حرکت منسجم و مبتنی بر پارادایم‌های عملی مشاهده نمی‌شود. این رویه به شکلی ادامه پیدا می‌کند که در نهایت بالاترین مقام اجرایی کشور از ضرورت توجه به تجربه و مقدم بودن آن بر افراد با سابقه علمی در مواجهه با چالش‌ها تاکید می‌کند. حتی در این شرایط، عواقب یک تصمیم هزینه‌زا برای اقتصاد کشور بر دوش دیگران می‌افتد. در سوی دیگر، نقدهای گسترده‌ای بر سیاست‌های اجرایی کشور وجود داشته است که عمدتا بر مبنای پارادایم‌های علمی و تجربه موفق سایر کشورها بوده است. اما سیاست‌گذاری در کشور عمدتا بر اساس الگوهای تکراری صورت می‌گیرد و در نهایت، عملا راهکار علمی برای چالش‌های کشور مهیا نمی‌شود. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد شکاف میان سیاست‌گذاری و نقد سیاست‌گذاری، عمیق‌تر شده و به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران نیازی به پندگیری و تجربه‌آموزی ندارند.
 • تحریف علم اقتصاد

  داود سوری/ اقتصاددان
  درحالی‌که چالش‌های اقتصادی کشور پایدار و در حال عمیق‌تر شدن هستند، سیاست‌های اقتصادی کشور همچنان در تله روزمرگی گرفتار آمده و بدون چشم‌اندازی معین بی‌هدف تکـرار می‌شوند. بیش از سی سال است که بحث اصلاح بازار انرژی مطرح است اما تنها در هنگام نیاز شدید دولت به منابع مالی، قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد و دوباره سیاست جامع «اصلاح بازار» به فراموشی سپرده می‌شود.
 • تقابل پارادایم‌ها

  روح‌اله اسلامی/ عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی
  به گفته توماس کوهن پارادایم‌ها نمی‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند؛ چراکه دارای پیش‌فرض‌ها و جهان‌های متفاوتی هستند و یکدیگر را درک نمی‌کنند. در موضوعات علوم انسانی پارادایم‌های همزمان وجود دارد و گاهی امتناع گفت‌وگو به سمت برچسب زدن‌های حذفی حرکت می‌کند.
 • تفکیک علت از معلول

  حمید آذرمند/ اقتصاددان
  سرمقاله «دنیای‌اقتصاد» با عنوان «رابطه سیاست‌مدار و اقتصاددان» به این موضوع پرداخت که اساسا دولتمردان، اقبالی به اقتصاددانان ندارند، چراکه عمل به توصیه‌ اقتصاددانان، از دامنه اختیارات سیاست‌مداران و دولتمردان می‌کاهد و رفتار آنان را قاعده‌مند و پیش‌بینی‌پذیر می‌کند. بی‌توجهی دولتمردان به توصیه اقتصاددانان، تاکنون منشأ خسارت‌های بسیاری به کشور بوده و مسوولیت این خسارت‌ها برعهده دولتمردان است.
 • پایان تلخ اصلاحات

  دکتر شهرام معینی/ عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان
  از سال ۱۳۶۸ که مطبوعات و رسانه‌ها در کشور اجازه یافتند که به انتقاد از بخشی از مجموعه اداره‌کننده کشور، یعنی عمدتا رئیس‌جمهور و هیات وزیران بپردازند، ۳۰ سال می‌گذرد. تا پیش از آن چنین امکانی وجود نداشت. اکنون نیز کماکان دایره نقدپذیری، کمابیش در همین محدوده باقی مانده است، اما در عین حال تا حدی به دیگر مسوولان و شوراهای اصلی اداره‌کننده کشور هم گسترش یافته است. طبعا و در همه کشورها، بخش مهمی از انتقادات به سیاستمداران در همه سطوح، دستگاه ها، نهادها و شوراهای کلیدی، انتقادات اقتصادی است.

بیشتر