آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۲۹

 • افق بازارهای مالی

  احسان آذری نیا: افق بازارهای مالی مستقیما تحت‌تاثیر ریسک‌هایی قرار دارد که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند و در حال حاضر تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا مهم‌ترین ریسک است. روز جمعه دور سوم مذاکرات تجاری چین و آمریکا به پایان رسید و اخبار منتشرشده از این مذاکرات مثبت بود، به این معنا که چین به برخی درخواست‌های آمریکا عمل می‌کند و در مقابل ترامپ تعرفه بر کالاهای صادراتی چین را بالا نمی‌برد. این توافق به‌عنوان قدم اول رویدادی مثبت است، اما سرمایه‌گذاران باید به چند واقعیت توجه داشته باشند و دچار هیجان نشوند.
 • همه بازنده در جنگ تجاری

  لری الیوت
  گاردین: وضعیت بازارهای مالی در روزهای اخیر بهتر شده البته در برخی بازارها، سقوط‌های ماه‌های اخیر هنوز جبران نشده و سرمایه‌گذاران همچنان با احتیاط رفتار می‌کنند. این رفتار بسیار عاقلانه است؛ زیرا نهادهای تحلیلگر از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در گزارش‌های جدید خود نسبت به کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان تحت‌تاثیر عوامل گوناگون از جمله بحران سیاسی و ضعف اقتصادی در اروپا، بحران بدهی‌ها در چین و ضعف در اقتصاد آمریکا هشدار داده‌اند.
 • تله نرخ ‌ بهره

  روچیر شارما
  نیویورک تایمز: در هفته‌های اخیر نمایان شدن نشانه‌های بیشتر از ضعف در اقتصاد جهان بانک‌های مرکزی را به اقدام وادار کرده و مشاهده می‌کنیم که بانک مرکزی اروپا، ژاپن و چند اقتصاد بزرگ دیگر در حال کاستن از نرخ‌های بهره هستند. در برخی موارد قرار است نرخ‌ها منفی‌تر شوند و این یک روند بسیار خطرناک برای بازارهای مالی محسوب می‌شود. بانک مرکزی آمریکا در سه ماه اخیر دو بار نرخ‌های بهره را پایین آورده و بسیاری از کارشناسان معتقدند این نهاد در ماه‌های آینده حداقل ۳ بار دیگر این اقدام را انجام خواهد داد یعنی نرخ‌ها به سمت یک درصد می‌رود.
 • تهدید چینی و آمریکایی

  دیوید راید
  سی‌ان‌بی‌سی: حدود یک دهه پیش، بحران وام مسکن در آمریکا سبب شد بانک‌ها در سراسر جهان از وام دادن به یکدیگر اجتناب کنند؛ زیرا درباره آینده و کیفیت ترازنامه‌ها هیچ اطمینانی وجود نداشت. طی چند ماه، تولید کارخانه‌ای و تجارت جهانی به شدت کاهش یافت در نتیجه نرخ بیکاری در بسیاری از اقتصادها به سرعت رشد کرد. با آنکه در سال‌های اخیر بانک‌های مرکزی و سیاست‌گذاران برای کمک به رونق پایدار اقتصاد جهان تلاش کرده و اقدامات موثر انجام داده‌اند، اما روند بهبود شرایط چندان مستحکم نبوده و اقدامات بانک‌های مرکزی و دولت‌ها در حمایت از اقتصادها بسیار پرهزینه بوده است.
 • ریسک رکود

  کارمن رینیکه
  بیزنس اینسایدر: نظرسنجی جدید که از سوی شرکت آلیانس انجام شده نتایج نگران‌کننده‌ای داشته است. با آنکه در برخی بورس‌های بزرگ از جمله بورس آمریکا، شاخص‌های مالی در سطوح بی‌سابقه قرار دارند و سرمایه‌گذاران امیدوارند تدابیر حمایتی از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی به ادامه رونق کمک کند، اما در این نظرسنجی که از بیش از ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار در ماه آگوست انجام شده، مشخص شده نیمی از آنها درباره بروز یک رکود بزرگ و متعاقب آن سقوط بازارهای مالی نگران هستند. در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی ۴۶ درصد شرکت‌‌کنندگان در نظرسنجی چنین هراسی داشتند. همچنین ۴۸ درصد آنها معتقدند در هر حال شاخص‌های مالی به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش خواهند یافت. هر دو رقم، بالاترین میزان از ابتدای سال گذشته میلادی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر