آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • عبور از بحران بانکی

  طی روزهای گذشته فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد خبر داد که برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی تهیه و در پایان شهریور به رئیس‌جمهور ارائه شده است و وزارت اقتصاد پیگیر راهکار‌های ارائه‌شده خواهد بود. چالش‌های نظام بانکی و طرح‌ها و راهکارها برای اصلاح آن سابقه‌ای طولانی‌مدت دارد و در سال‌های اخیر به‌صورت نسبتا جدی‌تری مطرح شده است. لوایح اصلاح نظام بانکی از اوایل دهه ۸۰ قرار است توسط دولت تهیه و به مجلس ارائه شود تا قانون سابق که در واقع به‌جز چند بند از سال ۱۳۵۱ تاکنون تغییری نیافته، به روز و کارآمد شود.
 • گام‌های اصلاحی کدامند؟

  حمید آذرمند/ اقتصاددان
  چالش‌های نظام بانکی‌، محصول مشکلات ساختاری و مزمنی است که طی سال‌های طولانی شکل گرفته است لذا باید پذیرفت که اصلاح ساختار نظام بانکی نیز فرایندی تدریجی و گام به گام باشد. اما از سوی دیگر، دو دلیل وجود دارد که هرگونه تعلل و غفلت از چالش‌های نظام بانکی را به تهدیدی جدی علیه ثبات و پایداری اقتصاد تبدیل می‌کند.
 • عوامل درون‌زا و برون‌زا

  دكتر موسی شهبازی غیاثی /كارشناس پولی و بانكی
  یکی از مهم‌ترین روش‌های ارزیابی عملکرد یک نهاد، ارزیابی کارکرد آن است. بانک نهادی است که مهم‌ترین کارکرد آن اعطای اعتبار از طریق خلق پول بانکی است. لذا ارزیابی کیفیت تخصیص منابع در بانک‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این تخصیص منابع در شبکه بانکی خروجی مجموعه‌ای از ساختارها، فرآیندها و تصمیمات است. البته بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به غیر از اعطای اعتبار، خدمات بانکی نیز ارائه می‌دهند که امروزه این مساله به دلیل ورود سایر بنگاه‌ها و شرکت‌ها نظیر فناوران مالی، در انحصار بانک‌ها نبوده و کماکان می‌توان بیان داشت که اعطای اعتبار و تخصیص منابع، کارکرد متمایز این نهاد از سایر نهادها و بنگاه‌های مالی است. به‌عنوان یک واقعیت آشکار می‌توان بیان داشت که در طول دو دهه گذشته، سبد دارایی‌های شبکه بانکی تغییر قابل‌توجهی داشته است و آن کاهش تدریجی سهم تسهیلات اعطایی به کل دارایی‌های شبکه بانکی است. براساس آمار منتهی به سال ۱۳۹۴ متغیرهای پولی و بانکی کشور، سهم تسهیلات اعطایی از کل دارایی‌های شبکه بانکی ۴۳ درصد بوده است یعنی کمتر از نیمی از دارایی‌های شبکه بانکی، اعطای تسهیلات بوده است، این به آن معنی است که به مرور زمان بانک‌ها از کارکرد اصلی خود فاصله گرفته و به سمت سرمایه‌گذاری (مستقیم و غیرمستقیم) حرکت کرده‌اند.
 • الزامات ساختار‌های نهادی

  مسعود محمدخانی /دانشجوی دکترای مدیریت توسعه دانشگاه تهران
  با نگاهی به عملکرد بانک‌ها و قوانین حاکم بر نظام مالی می‌توان یکی از مشخصه‌های کلیدی بانک‌های ایران را نظام تولیدمحور بانک‌ها برشمرد. رویکرد خطی در نظام بانکداری محصول نگاه غالب و یکسانی است که بر نظام بانکداری سایه انداخته و فرصت نقش‌آفرینی توسعه‌ای را به بانک‌ها نمی‌دهد. میزان مطالبات مشکوک‌الوصول و ارائه خدمات یکسان به مشتریان، فرآیندهای ناکارآمد در اعطای تسهیلات، الزامات و قانون‌های جدید و قدیمی در فرآیند نظارت بر بانک‌ها و در نهایت فراوانی نهادهای ناظر بر نظام بانکی با اولویت‌ها و دغدغه‌های متفاوت باعث شده است که بانک‌ها نتوانند در چارچوب مدل‌های کسب‌و‌کار بانکی نوین نقش‌آفرینی کنند. در این یاداشت تلاش شده است ضمن بیان اهمیت نقش حمایتی دولت از نظام بانکی به برخی از مهم‌ترین موضوعات ساختاری و حاکمیتی که اثرات منفی بر عملکرد مالی و تامین مالی بانک‌ها دارند، بپردازیم.
 • پیامدهای توثیق املاک و مستغلات

  عرفان غفرانی/پژوهشگر اقتصادی
  نظام بانکی ایران با چالش‌های بسیاری رو‌به‌رو است. یکی از این چالش‌ها که به تفصیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. مطالبات معوق بانکی و حجم تسهیلاتی است که بازپرداخت نشده‌اند. حجم این معوقات در سال ۹۷ بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی برای کاهش حجم معوقات و افزایش نرخ بازپرداخت تسهیلات؛ اخذ وثیقه‌های سنگین‌تر و محدود کردن تسهیلات متناسب با دارایی شرکت‌ها است. سختگیری و ایجاد محدودیت در اعطای تسهیلات هزینه جذب سرمایه را افزایش می‌دهد. آیا چنین راه‌حل هزینه بری مفید و بدون اثرات جانبی است؟ در این یادداشت یکی از نواقص این راهکار را مطالعه می‌کنیم و به بررسی مکانیزم تضمین بازپرداخت تسهیلات از طریق وثیقه ملکی می‌پردازیم. همان طور که خواهیم دید وثیقه از نوع املاک و مستغلات و تاثیرپذیری آن از بازار مسکن می‌تواند زمینه‌ساز رکود در بخش تولید به تبعیت از رکود در بخش مستغلات شود. خواهیم دید اثر نااطمینانی گذرای قیمتی حاصل از رکود در بازار زمین و مسکن می‌تواند در اقتصاد طولانی و ماندگار باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر