آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۹۸

 • بحران برگزیت

  در روزهای اخیر بر شدت بحران سیاسی در انگلستان افزوده شده؛ زیرا بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید این کشور که چند هفته پیش در این سمت قرار گرفته، اقداماتی انجام داده که سبب ناآرامی اجتماعی و نیز التهاب سیاسی شده است. او خواستار تعلیق پارلمان تا پس از مهلت جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا شده و اعلام کرده به هر شکل، در پایان ماه آینده میلادی انگلستان از این اتحادیه خارج خواهد شد.
 • تشابهات بریتانیا و آمریکا

  لس‌آنجلس تایمز
  در دو سال اخیر وضعیت سیاسی در انگلستان و آمریکا شباهت‌های زیادی به هم پیدا کرده است. امروزه از لحاظ اجتماعی وضعیت دو کشور نابسامان است یعنی جامعه آمریکا و جامعه انگلستان بین برنده‌ها و بازنده‌های جهانی سازی، روستاییان و شهرنشین‌ها و جوانان و نسل‌های قبل تقسیم شده و این تفاوت‌ها به احزاب سیاسی هم سرایت کرده است. در این محیط چند تکه، بسیاری از سیاستگذاران انگلیسی و آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که باید بر موج پوپولیسم سوار شوند و دستیابی به آرای طبقه متوسط جامعه را فراموش کنند. امروزه تساهل پاداشی ندارد و به‌نظر می‌رسد میانه روها صحنه را ترک کرده‌اند.
 • شوک تعلیق پارلمان

  مایکل برن باوم واشنگتن پست
  موضوع جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا در چند ماه اخیر دردسرهای بیشتری به‌وجود آورده است و با توجه به راهی که بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید این کشور در پیش گرفته انتظار می‌رود در آینده شرایط بدتر شود. در واقع رویه‌های اشتباه ترزا می، نخست‌وزیر پیشین انگلستان در مذاکره با اتحادیه اروپا زمینه را برای بحران احتمالی برای این کشور و اتحادیه اروپا فراهم کرده است. خانم می مدتی طولانی با مقامات اتحادیه اروپا مذاکره کرد و در دوران مذاکره، از مخالفان و حتی هم‌حزبی‌های خود مشورت نخواست. نتیجه این رویه، رسیدن به برنامه‌ای بود که بارها در پارلمان انگلستان رد شد و در نهایت خانم می‌صحنه سیاست را ترک کرد.
 • قمار بوریس جانسون

  اندرو سنتانس گاردین
  در یک سال اخیر به‌ویژه از زمانی که برنامه مورد تایید خانم می و اتحادیه اروپا با مخالفت‌های مکرر پارلمان انگلستان روبه‌رو شده نگرانی‌ها درباره تبعات اقتصادی جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا افزایش یافته است. تازه‌ترین گزارش‌ها از شاخص‌های اقتصادی این کشور نشان می‌دهد در ماه گذشته میلادی اعتماد مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها به وضعیت اقتصادی کشور کاهش یافته و عامل اصلی این امر، بحران بر سر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و ضعف کلی در اقتصاد جهان است. شاخص لویدز از اعتماد شرکت‌ها به پایین‌ترین میزان از دسامبر سال ۲۰۱۱ رسیده یعنی زمانی که انگلستان در حال تلاش برای خروج از بحران مالی جهانی بود. از سویی دیگر شاخص اعتماد مصرف‌کنندگان به پایین‌ترین میزان از اواسط سال ۲۰۱۳ رسیده است و علت این کاهش، نگرانی درباره آینده است.
 • چهار سناریوی محتمل

  اف ایکس استریت
  بحران سیاسی در انگلستان مدت‌هاست آغاز شده و در هفته‌های اخیر شدت یافته زیرا دولت جدید این کشور و مخالفان، بر سر برنامه خروج از اتحادیه اروپا اختلافات عمیق دارند و بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا در پایان ماه آینده میلادی بدون اما و اگر و قطعا رخ خواهد داد.

بیشتر