آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • بازار پایه در بورس

  بازار پایه فرابورس ایران در حالی درماه‌های اخیر با اخبار زیادی درباره تغییر مقررات مواجه بوده که سرانجام قوانین جدید معاملاتی این بازار اعلام شد. قوانینی که با ایجاد محدودیت‌های تازه می‌خواهد نوسانات این بازار را کنترل کند و به‌عنوان سریع‌ترین و راحت‌ترین راه در حل مشکلات این بازار قلمداد شده است.
 • ریسک‌های زرد، نارنجی و قرمز

  بهنام محسنی /معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران
  بازار پایه فرابورس ایران با هدف تسهیل ورود شرکت‌های سهامی عام به بازار سرمایه و سهولت در انجام ‏معاملات آنها، فعالیت خود را از نیمه خردادماه سال‌ ۱۳۹۰ آغاز کرد. در واقع آغاز تشکیل این بازار به ‏الزام قانون‌گذار در برنامه پنجم توسعه برمی‌گردد، به‌طوری‌که در راستای اجرای تبصره بند «ب» ماده ۹۹ ‏قانون برنامه پنجم توسعه باید تمامی امور مربوط به شرکت‌های سهامی عام از قبیل ثبت، نقل و انتقال، مبادله ‏سهام و ... از طریق بازار سرمایه صورت می‌گرفت، بر همین اساس بازار پایه فرابورس با هدف ساماندهی به مبادلات ‏سهام شرکت‌هایی که در هیچ‌یک از بازارهای بورس و فرابورس پذیرفته نشده‌اند، راه‌اندازی شد.‏
 • نسخه «چینی» در معاملات سهام

  حسام حسینی/ کارشناس بازار سرمایه
  نسبت‌های معوج P/ NAV (گاهی هزار درصدی)، رشدهای چند صد درصدی بدون پشتوانه، حجم معاملات غیرعادی، نوسانات نامتعارف طی یک روز و... همه بخشی از ویژگی‌های بارز سهام بازار پایه است. بازاری فرعی در فرابورس برای درج شرکت‌های ورشکسته و در حال انحلال یا شرکت‌های ضعیفی که واجد پذیرش در بازارهای بالاتر نیستند، اما ظاهرا این بازار فرعی که علی القاعده باید محلی برای انتقال مالکیت باشد، آنچنان به سبب عدم‌وضع قاعده بازی صحیح، مورد استقبال واقع شده که گویی اغلب فعالان خرد، بازارهای اصلی را رها کرده و جملگی با هجوم تقاضایشان این بازار فرعی را تبدیل به بازار اصلی کرده و زمین اصلی جولان معاملات قرار داده‌اند! به زبان دیگر بورس اوراق بهادار در حال تغییر ماهیت به بورس اوراق بی‌بها خواهد بود.
 • راز سود هزار درصدی

  سعید آسمانی/ کارشناس سازمان برنامه و بودجه کشور
  در دوسال گذشته، با افزایش تنش‌های سیاسی در سطح بین‌الملل و به‌دنبال آن افزایش بی‌رویه نرخ دلار، بازارهای سرمایه‌گذاری رشد محسوسی را تجربه کردند که در این بین بازار سرمایه نیز به‌عنوان یکی از بازارهای پربازده، روند چشمگیری را طی کرد.
 • سفته‌بازی با شاگرد تنبل‌ها

  علیرضا توکلی/ کارشناس بازار سرمایه
  بازارپایه در بورس ایران حکایت حاشیه‌ای بود که در مقاطعی از متن هم پررنگ‌تر شد. سابقه ایجاد «بازارپایه» که ابتدا به نام «بازار توافقی» مشهور بود به مهرماه ۱۳۹۲ برمی‌گردد که به‌عنوان تابلویی جدید در فرابورس راه‌اندازی شد و در روز اول، معاملات نماد «بورس انرژی» (انرژی۳) در آن صورت گرفت. بازار توافقی تابلویی برای نقد کردن سهم‌هایی بود که به دلایل مختلف امکان حضور در بازارهای اصلی بورس و فرابورس را نداشتند. در زمستان همان سال برخی از نمادهای فرابورسی که وضعیت بنیادی مناسبی نداشتند یا پروژه‌هایی راکد بودند و از طرفی قیمت‌های بالایی را با سفته‌بازی به خود دیده بودند، به آنجا منتقل شدند. در واقع مدیران بورس در آن‌زمان نگران شدند که رشد افسارگسیخته این نمادها سبب زیان سنگین تازه‌واردان به بازار سرمایه شود. برخی معتقدند این اقدام یکی از عوامل ریزش بازار در زمستان آن سال بود.

بیشتر