آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۹۵

 • آینده روابط ایران و آمریکا

  همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی آمریکا و کاهش درآمدهای نفتی ایران، برخی تحلیلگران معتقدند در آینده نه چندان دور تغییراتی در روابط دو کشور ایجاد خواهد شد. به‌طور مشخص، از دید این کارشناسان، مذاکراتی بین ترامپ و رئیس‌جمهوری ایران انجام می‌شود که هدف آن تغییر موضع دو طرف است؛ اما در عمل، احتمال انجام مذاکره بسیار کم است.
 • نقطه عطف در راه است؟

  تام اوکونور/ نیوزویک
  با آنکه به‌نظر می‌رسد در دو هفته اخیر تغییراتی در شرایط حاکم بر روابط ایران و آمریکا پدید آمده است، اما تضاد بین درخواست‌های دو طرف احتمال پیشرفت را از میان برده است، مگر آنکه تغییری در موضع‌گیری‌های تهران و واشنگتن ایجاد شود. ترامپ همزمان با اعمال سیاست حداکثر فشار بر ایران خواستار مذاکره بر سر پیمانی جدید با ایران و انجام چند اقدام دیگر شده در‌حالی‌که ایران اعلام کرده شرط مذاکره لغو کامل تحریم‌ها است.
 • تغییر مسیر ترامپ؟

  گروه نویسندگان نیویورک تایمز
  در چند ماه اخیر بر شدت تنش‌ها بین ایران و آمریکا افزوده شده، البته اکنون نسبت به یک ماه قبل، ریسک رویارویی نظامی بین دو کشور کمتر شده است. پرسش مهم درباره افق روابط ایران و آمریکا بر مذاکره بین دو کشور متمرکز است. برخی منابع می‌گویند در حلقه‌های قدرت در تهران، جایی که شعار «مرگ بر آمریکا» همواره به گوش می‌رسد این ایده مطرح شده که ایران در نهایت باید با ترامپ مذاکره کند؛ زیرا رهبران ایران به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده آمریکا زیاد است و ایران نمی‌تواند تا شش سال آینده تحریم‌های شدید اعمال‌شده از سوی آمریکا را تحمل کند.
 • دست رد به «فوتو دیپلماسی»

  گروه نویسندگان ایندیپندنت
  بسیاری از تحلیلگران معتقدند روسای‌جمهوری ایران و آمریکا ممکن است ماه آینده با هم دیدار کنند و مبنای این پیش‌بینی، بروز برخی نشانه‌های نرمش از سوی ایران و ترامپ است. البته درباره تحقق این پیش‌بینی در آینده نزدیک قطعیتی وجود ندارد؛ زیرا به‌نظر می‌رسد زمینه‌های آن هنوز فراهم نشده است. ابتکار عمل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه یعنی دعوت از وزیر خارجه ایران برای حضور در فرانسه همزمان با برگزاری نشست گروه ۷ تحولی مهم در روند تنش‌ها بین ایالات‌متحده و ایران محسوب می‌شود.
 • سیاست‌های متناقض کاخ سفید

  دیوید ایگناتیوس /واشنگتن پست
  یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها درباره رویدادهای نشست گروه ۷ این است که در دیدار غیرمنتظره وزیر خارجه ایران از شهر بیاریتز فرانسه یعنی محل برگزاری نشست یاد شده واقعا چه رخ داد. مقامات آمریکایی دعوت از آقای ظریف را یک اقدام دیپلماتیک از سوی رئیس‌جمهوری فرانسه تلقی کردند که هدف آن زمینه سازی برای مذاکره بین ترامپ و رئیس‌جمهوری ایران در آینده نزدیک بود. منابع مطلع معتقدند این اقدام آقای مکرون یک قمار بود و او تلاش کرد ترامپ را درگیر موضوع ایران و آماده ملاقات چهره به چهره با طرف ایرانی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر