آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۶۸

 • خرید اعتباری در بورس

  راه‌اندازی سامانه جدید معاملاتی باعنوان «سامانه مدیریت ریسک» یا همان «نامک» در حالی از سال‌های گذشته در دستورکار سازمان بورس اوراق بهادار قرار گرفت که فاز نخست آن از اواخر سال گذشته اجرایی شد. در ادامه نیز تیرماه امسال فاز نهایی آن عملیاتی شد و طبق گفته فعالان بازار راه‌اندازی این سامانه در چارچوب سامانه نامک اقدام بزرگی در بازار سرمایه خواهد بود و توسعه بیشتر بازار را به دنبال خواهد داشت. این سامانه که برای منتظم کردن فعالیت کارگزاران بسیار حائز اهمیت خواهد بود، موجی از نگرانی را میان فعالان بازار سرمایه به دنبال داشت. به‌طوری‌که برخی فعالان بر این باورند که یکی از اهداف راه‌اندازی چنین سامانه‌‌ای کنترل و در نهایت کاهش اعتبارات خواهد بود.
 • جای خالی تامین سرمایه‌ها

  ولی نادی قمی/ کارشناس ارشد بازار سرمایه
  توسعه بازار سرمایه کشور در سال‌های اخیر به واسطه گسترش تامین مالی از طریق عموم مردم و معرفی نهادهای مالی جدید و نیز ابزارهای نوین مالی ممکن شده است. شکل‌گیری یک بازار مدرن مالی به کمک توسعه بازار سهام و ایجاد تامین سرمایه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های مشاوره و سبدگردان، شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری و پردازش اطلاعات در حالی صورت گرفت که طی این سال‌ها شاهد گسترش ابزارهای مالی نوین نیز بودیم. به‌طوری‌که معرفی ابزارهای مالی نوین نظیر انواع صکوک و ابزارهای مشتقه در کنار نهادهای مالی قدیمی‌تر نظیر کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فراهم شده است.
 • سامانه یکپارچه «نامک»

  محمد عطایی / مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار
  بخشنامه مدیریت نظارت بر کارگزاران مبنی بر فراهم شدن امکان دسترسی مدیریت ریسک به سامانه Back Office کارگزاران در حالی دی ماه سال ۱۳۹۶ برای کلیه شرکت‌های کارگزاری ارسال شد که در خرداد ماه ۱۳۹۷ جلسه‌ای با حضور نمایندگان شرکت‌های کارگزاری تشکیل و ابعاد کلی سامانه مدیریت ریسک و نحوه کارکرد آن تشریح شد. با توجه به مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر عملیاتی شدن سامانه مزبور و تفویض اجرای زمان‌بندی این سامانه به کمیته پایش ریسک بازار، این کمیته راه‌اندازی آزمایشی این سامانه را اعلام کرد. بر این اساس طی ابلاغیه‌ای این موضوع به اطلاع کلیه شرکت‌های کارگزاری رسید. در این مرحله برای آشنایی بیشتر معامله‌گران شرکت‌های کارگزاری و کارگزاران، مقرر شده بود که تنها اطلاعات ارسالی و عملکرد سامانه مدیریت ریسک مورد آزمایش شرکت‌های کارگزاری و معامله‌گران آنها قرار گیرد.
 • اعتبار سنجی مشتریان

  محمد کفاش/ کارشناس بازار سرمایه
  کارگزاری‌ها به‌عنوان یکی از فعال‌ترین نهادهای مالی در بازار سرمایه و به‌عنوان رابط اصلی میان سهامداران و بدنه اصلی بازار، همواره نقش مهمی بر عهده دارند. در این میان همواره این نهادهای مالی با مسائل و مشکلاتی در زمینه ارتباط با سرمایه‌گذاران بازار و مشتریان خود مواجه هستند. در این راستا هر نوع اقدام پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از مشکلات کارگزاری‌ها می‌تواند امری مثبت و اتفاقی مطلوب باشد. به‌طوری‌که سامانه‌ مدیریت ریسک‌ را می‌توان یکی از چنین اقدامات مثبت و بسیار مهم چه در کلیت بازار سرمایه و چه در زمینه فعالیت کارگزاری‌ها دانست. به این ترتیب با راه‌اندازی سامانه مزبور می‌توان عنوان کرد که «نامک» از یکسو نیاز چند ساله صنعت کارگزاری را مرتفع خواهد کرد و از سوی دیگر از بروز خطاهای عمدی جلوگیری می‌کند و موجب پایان دادن به سوء‌استفاده‌های ناهنجار خواهد شد.
 • تحریک تقاضا در بازار؟

  حسن قاسمی /کارشناس بازار سرمایه
  سابقه استفاده از اعتبار برای خرید سهام به اواسط دهه ۸۰ باز‌می‌گردد. زمانی که یک خط اعتباری توسط شبکه بانکی تحت‌عنوان «تسهیلات تسویه پایاپای» در اختیار کارگزاری‌ها قرار گرفت. با گسترش بازار سرمایه طی چند سال اخیر، به مرور این تسهیلات به‌عنوان مکمل در کنار منابع سرمایه‌گذاران برای خرید اوراق بهادار جا خوش کرد و حال در همین راستا استفاده از ابزار اهرم و خرید اعتباری نیز به تناسب افزایش حجم معاملات افزایش یافته است به‌طوری‌که در حال حاضر اعطای اعتبار برای خرید سهام یکی از مهم‌ترین خدماتی است که سرمایه گذاران انتظار دریافت آن را از کارگزاری‌ها دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر