آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۲۱

 • سرعت‌گیرهای صادراتی

  «از آب گل‌آلود ماهی گرفتن» ویژگی بارز صادرکنندگانی است که بعد از تغییر چهره سیاست‌های ارزی و تجاری ظاهر شدند. آمارها نشان می‌دهد با وجود کاهش وزنی تجارت خارجی، اعم از صادرات و واردات، تعداد فعالان تجارت خارجی از جمله صادرکنندگان افزایش یافته است. در این میان هجوم برای دریافت کارت‌های بازرگانی نیز از همین مساله حکایت دارد. در حالی که هجوم برای واردات به دلیل انگیزه دریافت ارز ارزان قابل پیش‌بینی بود، گفته می‌شود گمنامانی هم به حوزه صادرات پیوسته‌اند که ریسک صادرات کالای با کیفیت و خوشنامی صادرکننده ایرانی را بالا برده و در معرض تهدید قرار داده‌اند.
 • تغییر استراتژی صنعتی

  محسن خلیلی/ پدر صنعت ایران
  تغییر الگوهای مالوف ذهنی و سیاستی، امری بس دشوار و طاقت فرساست. اینکه اقتصادی درون‌گرا و محدود به بازار داخلی و متکی به صادرات منابع خام و سنتی، تبدیل به اقتصادی صنعتی و برون‌گرا و متکی به صادرات محصولات با ارزش‌افزوده بالا و رقابتی شود، خون‌دل‌ها باید خورد و با برنامه مشخص برآمده از خرد جمعی و تجارب اجرایی مسوولان وظیفه‌شناس این زمین ناهموار را حتی‌الامکان صاف و هموار کرد.
 • برند‌کُشی در بازار

  مهدی پورقاضی/ رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران
  مدتی است بانک مرکزی اعلام کرده صادرکنندگان، اگر بیش از یک میلیون دلار کالا صادرات داشته باشند، باید ارز حاصل را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند. صادرکنندگان تا آنجا که من می‌دانم، عموما با برگرداندن ارز به کشور مساله‌ای ندارند، اما با چند مشکل روبه‌رو هستند. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلاتی که صادرکنندگان در چند وقت اخیر با آن مواجه شده‌اند، این است که «نمی‌توانند» این ارز را به کشور برگردانند.
 • کارت‌های یک بار مصرف

  یلدا راهدار/ نايب رئيس سازمان ملي كارآفريني
  تلاطمات ارزی که از فروردین گذشته آغاز شده و در اوایل مهر ماه گذشته به اوج خود رسید، عواقب اقتصادی فراوانی در پی داشت که امروز پس از گذشت بیش از یک سال از بحران ارزی، همچنان دامنگیر اقتصاد کشور است. یکی از مسائلی که شاید تا کنون دیده نشده یا کمتر به آن توجه شده، صادرکنندگان نوظهور هستند. این عنوان به صادرکنندگانی اطلاق می‌شود که به تازگی وارد جرگه تجارت و به‌طور مشخص صادرات شده‌اند و تعادل چرخه تجاری را بر هم زده‌اند.
 • سیکل معیوب در منابع ارزی

  دکتر بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق ایران
  حجم صادرات در اقتصاد کنونی جهان، به‌عنوان موتور محرک تولید، یکی از معیارهای سنجش قدرت اقتصادی یک کشور است و غفلت از آن می‌تواند آثار نامطلوب سیاسی و اقتصادی به همراه داشته باشد؛ بنابراین بحث ارزآوری، توسعه صادرات و گسترش بازارهای هدف برای کشورهای جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است. این درحالی است که صادرات ایران به دلیل مواجهه با تحریم‌ها، به کشورهای خاصی محدود شده است، به‌طوری که ۶۷ درصد از صادرات ایران تنها به پنج کشور چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و کره‌جنوبی صورت می‌گیرد. بنابراین تنوع‌بخشی به کشورهای هدف، با تمرکز بر کشورهای همسایه، باید از اولویت‌های مهم صادراتی کشور محسوب شود.

بیشتر