آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۷۱

 • سال هیجان در بورس

  پرونده معاملات بورس تهران در سال ۹۷ در حالی به بسته شدن نزدیک می‌شود که شاخص کل این بازار از ابتدای سال تا پایان معاملات روز چهارشنبه (۲۲اسفندماه) رشد بیش از ۵/ ۷۵درصدی را به ثبت رسانده است. هر چند بازدهی کسب شده در بازار سهام نسبت به رشد‌های پرسرعت در بازار سکه و دلار، چندان قابل‌ملاحظه نیست، اما در مقایسه با عملکرد سال گذشته بورس، بسیار مطلوب است. در حالی بازار سهام سال ۹۶را با ثبت بازدهی ۲۴درصد سپری کرد که سود کنونی این بازار نشان از رشد بیش از ۳برابری نماگر اصلی بازار در سال جاری دارد. ولی در این میان با توجه به شرایط موجود و همچنین پتانسیل بورس، انتظارجهش بیشتری در بازار سهام می‌رفت.
 • کارنامه اوراق بدهی

  ابوالفضل شهرآبادی کارشناس بازار سرمایه
  نقش بازار سرمایه در تمامی بازارهای مالی دنیا تامین مالی با حجم بزرگ و طولانی مدت است. هر چند بازار سرمایه در سال‌های گذشته به دلیل چالش‌های موجود چندان نقش مناسبی در این زمینه ایفا نکرده است، اما به‌طور کلی تامین مالی از بستر بازار سرمایه در چند سال اخیر با بهبود نسبی همراه شده است. بررسی روند انتشار اوراق در این بازار، نویدی از توسعه بازار در سال ۹۸ دارد. به‌طوری‌که برنامه‌ریزی برای حجم بالای انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه تدارک دیده شده که این امر به توسعه بازار سرمایه و بازار بدهی کمک خواهد کرد.
 • فراز و فرود قیمت‌ها

  آرش مجاهد نقی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه در سال ۹۷ در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‎شود که می‎توان سال‌جاری را یکی از متلاطم‎ترین و پرحادثه‎ترین سال‎های بازار سرمایه نامید. بازار سرمایه از همان ابتدای سال با روند پر‎نوسان بازار ارز و مصوبه‎های بانک مرکزی مبنی‎ بر حذف دلار مبادله‎ای و اعلام نرخ واحد همراه شد و این پارامتر تعیین‎کننده طی سال‌جاری به عاملی تعیین‎کننده در نوسانات پرشتاب بازار سرمایه تبدیل شد، هرچند تحولات و اخبار گوناگون سیاسی و اقتصادی صورت گرفته در این بین نیز محرک مهمی در دامن زدن به این التهابات بود که به آن پرداخته خواهد شد.
 • بهار دوباره در بازار؟

  محسن احمدی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه در حالی به روزهای پایانی سال ۹۷ نزدیک می‌شود که نوسانات شدیدی را در سال‌جاری تجربه کرد. رشد شاخص کل بورس و فتح قله‌های جدید در حالی رقم خورد که این روند با تعدیلاتی در دوره‌های متوالی همراه شد و در نهایت بازدهی حدود ۸۰درصدی در کارنامه بورس ۹۷ ثبت شد.
 • ریسک در همه جا

  معصومه تركمان احمدي كارشناس بازار سرمايه
  حال که به آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ رسیدیم، نگاهی به رویدادهای رخ داده در بازار سرمایه در سال جاری خالی از لطف نخواهد بود. در واقع سال ۹۷ از همان ابتدا بسیار پرچالش آغاز شده و تا آخرین روزها نیز هیجان خود را حفظ کرد. سال ۱۳۹۷ پر بود از بحران‌ها، عدم قطعیت‌ها و چالش‌های جدید در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی.

بیشتر