آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۶۶

 • انتظارات از اتاق نهم

  پرونده انتخابات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در مرحله اول بسته شد. فعالان بخش‌خصوصی، یازدهم اسفندماه امسال با حضور در محل برگزاری انتخابات در ۳۳ اتاق بازرگانی کشور، سرنوشت چهار سال آتی کانون تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری‌شان را مشخص کردند. مطابق ارزیابی‌ها ۱۶ هزار و ۴۱۲ نفر در این انتخابات مشارکت داشتند و در این میان اتاق‌های بازرگانی «تهران»، «اصفهان» و «تبریز» بالاترین میزان مشارکت و اتاق‌های «یاسوج»، «خرم‌آباد» و «سمنان» کمترین میزان مشارکت را به نام خود ثبت کردند.
 • ماموریت جدید در دوران تحریم

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
  با شکل‌گیری بازارهای بین‌المللی در کنار بازارهای ملی و پیچیده‌تر شدن عوامل و روابط درون بازار، نقش اتاق‌های بازرگانی در تنظیم و تعدیل فضای کسب وکار و توسعه روابط تجاری بین‌الملل، بیش از گذشته مطرح است. اتاق بازرگانی در این دوره، به لحاظ موقعیت سیاسی و اقتصادی در برهه زمانی حساسی قرار گرفته است که مسوولیت افراد منتخب را در پیشبرد ماموریت‌های اتاق بازرگانی، حساس‌تر می‌کند.
 • ارتقای کیفیت حکمرانی

  حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران
  اولویت‌ها و ماموریت‌های اتاق بازرگانی در دوره نهم را باید در تقاطع مسائل و مشکلات اقتصاد ملی و ظرفیت‌ها و امکانات اتاق ایران جست‌وجو کرد. طبیعتا مسائل نظام اقتصادی کشور را نیز می‌توان از زاویه سه ذی‌نفع کلیدی آن یعنی، جامعه (یا به عبارتی مجموعه خانوارها)، فعالان اقتصادی (یا به عبارتی مجموعه بنگاه‌ها) و در نهایت حاکمیت مورد بررسی قرار داد.
 • صدای رسای بخش خصوصی

  علیرضا کلاهی نایب رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران
  این روزها ایران به دلیل شرایط اقتصادی ناپایدار در دوران حساس و خطیری به سر می‌برد. «رکود تورمی عمیق»، «کاهش شدید درآمدهای دولت و بودجه عمرانی کشور»، «ناکارآمدی بوروکراسی»، «کاهش شدید قدرت خرید مردم»، «مشکلات ناشی از تحریم» و «کاهش اعتماد عمومی به آینده اقتصاد» که خود تشدید‌کننده مشکلات اقتصادی است، همه دست به دست هم داده‌اند تا تنفس را برای فعالان اقتصادی کشور دشوار کنند. البته نگارنده کماکان بر این باور است که داشته‌های کشور ما آن چنان است که در صورت مدیریت مناسب و بهره‌برداری از فرصت‌ها، می‌توانیم رشدی سریع را تجربه کنیم؛ رشدی که می‌تواند باعث سربلندی کشورمان، بهبود وضعیت معیشتی ایرانیان و افزایش وزن و جایگاه ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی شود. البته این امید به آن معنی نیست که نباید نگران آینده کشور باشیم.

بیشتر