آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۵۹

 • بازار اوراق بدهی

  توسعه بازار بدهی به‌عنوان یکی از ارکان نظام مالی کشور نقش مهمی در بهبود تخصیص منابع سرمایه‌گذاری و همچنین حل معضل تنگنای اعتباری دارد. به عبارت دقیق‌تر، مسوولان اقتصادی در سال‌های اخیر قصد داشتند با توسعه بازار بدهی از یکسو فشار بر بانک‌ها برای تامین مالی را کاهش دهند و از سوی دیگر راهی برای بهادار کردن بدهی‌های دولت پیدا کنند.
 • بحران زدایی با ابزار مالی

  ندا بشیری مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران
  امروز با توجه به توفیقات ارکان بازار سرمایه در طراحی و انتشار انواع ابزارهای مالی اسلامی و همچنین با توجه به مصوبات کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان معاملات طیفی از اوراق بخش دولتی و خصوصی با موضوعات تامین مالی گوناگون فراهم شده و شرکت‌های خصوصی و مخصوصا دولت توانسته‌اند از ظرفیت‌های بالای بازار سرمایه کشور استفاده کنند. البته همچنان در مقایسه با سایر بازارهای مالی جهان، ظرفیت تنوع‌بخشی بسیاری نیز وجود دارد. در این برهه و با توجه به جزئیات لایحه بودجه ۱۳۹۸، بانک مرکزی نیز قادر خواهد بود از سیاست‌های پولی بازارمحور مبتنی بر عقود اسلامی و ابزارهای مالی اسلامی بیشتر استفاده کند.
 • بالانس بودجه دولت

  غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
  در گذشته شرکت‌های ایرانی، تامین مالی خود را از طریق بازار پول انجام می‌دادند؛ اما در سال‌های اخیر با توجه به توسعه بازار سرمایه بر تامین مالی از طریق بازار سرمایه تاکید بیشتری شده است. به عبارت دقیق‌تر می‌توان عنوان کرد که فرهنگ غالب تامین مالی در شرکت‌های ایرانی محصور در بازار پول بوده، اما در سال‌های اخیر با توجه به توسعه بازار سرمایه در تامین مالی از طریق ابزارهای نوین، افق‌های جدیدی در صنعت مالی کشور ایجاد شده است، البته تا تحقق غایی آن، فاصله زیادی وجود دارد.
 • منبع ارزان تامین سرمایه

  محمدمهدی مومن‌زاده کارشناس بازار سرمایه
  طی سال‌های اخیر روش‌های متنوعی برای تامین مالی شرکت‌ها معرفی و رونمایی شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در استفاده از ابزارهای تامین مالی، کفه ترازو به نفع ابزارهای سرمایه‌ای سنگینی می‌کند و شرکت‌ها از منابع بازار سرمایه بیشتر به‌صورت انجام افزایش سرمایه استفاده کرده‌اند. از این‌رو در کنار اهمیت بالای ابزارهای سرمایه‌ای، باید انتشار اوراق بدهی و تامین مالی از این طریق نیز در کانون توجه قرار گیرد.
 • عمق ناچیز معاملات

  محدثه رزاقی کارشناس بازار سرمایه
  بهتر است پیش از پرداختن به موضوع بازار بدهی در ایران، نگاهی به این بازار و وضعیت آن در دنیا داشته باشیم. مطابق با تعریف ذکر شده در ادبیات مالی، بازار بدهی که به آن بازار اوراق قرضه یا بازار اعتباری می‌گویند، بازار مالی‌ای است که در آن مشارکت‌کنندگان با صدور و معاملات اوراق بهادار بدهی سر وکاردارند. بازار اوراق قرضه عمدتا شامل اوراق بدهی منتشره از سوی دولت و شرکت‌های بزرگ بوده و تسهیل‌کننده انتقال سرمایه از دارندگان منابع مازاد به صادر‌کنندگان اوراق و سازمان‌هایی است که نیاز به سرمایه برای پروژه‌های خود در جهت گسترش مداوم عملیات و کسب و کار دارند. بررسی بازار بدهی در سطح جهانی با نوساناتی طی سالیان اخیر مواجه بوده است. در سال ۲۰۱۸ به‌رغم وجود نگرانی‌های روزافزون با افزایش نرخ‌ها و بی ثباتی سیاسی، بازارهای بدهی با عملکرد قوی شروع به کار کردند. دو فصل نخست، ۹۸/ ۱ و ۸۰/ ۱ تریلیون دلار اوراق قرضه بین سرمایه‌گذاران توزیع شده است. سه ماه سوم سال ۲۰۱۸، این مقدار با کاهش مواجه شده و به ۵۶/ ۱ تریلیون دلار رسید. در سه ماه آخر سال، حجم انتشار به ۲۶/ ۱ تریلیون دلار از تعداد ۴۳۹۰ معامله رسید. بنابراین انتشار کل سال مجموعا ۵۹/ ۶ تریلیون دلار از طریق ۲۱،۲۴۰ معامله بوده است. این در حالی است که این بازار در دنیا از قدمت و عمق بالایی برخوردار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر