آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۴۳

 • بازنگری در دانش اقتصاد

  در دهه‌های اخیر بحران‌ها و رکودهای متعدد در اقتصاد جهان و اقتصادهای بزرگ رخ داده و از اقتصاددان‌ها انتظار می‌رفته این رویدادها را پیش‌بینی کنند. اما به دلایل مختلف تنها عده کمی توانسته‌اند در برخی موارد این انتظار را برآورده کنند و معمولا هشدارهای آنها نادیده گرفته شده است.
 • علم یا نظریه موثر؟

  آرنولد کلینگ /نشنال افرز
  در سال ۱۹۸۰ پس از یک دهه نرخ بالای تورم و رشد بیکاری، یعنی ترکیبی که اقتصاددان‌ها معتقد بودند نمی‌تواند برای مدتی طولانی حاکم باشد، اما حاکم بود، یکی از نشریات اقتصادی به موضوع بحران در نظریه اقتصادی پرداخت. امروزه صحبت‌های زیادی درباره بحران در نظریه اقتصادی نمی‌شود، اما یک دهه پیش جهان در بحران مالی و کاهش نرخ اشتغال پس از آن قرار داشت و نکته جالب این است که این بحران پس از رویدادهایی بود که اقتصاددان‌ها آن را نیز غیرممکن می‌دانستند.
 • خطای بزرگ در پیش‌بینی‌ها

  آدام شاو /گاردین
  در دهه‌های اخیر همواره این انتظار از اقتصاددان‌های مکاتب اقتصادی گوناگون وجود داشته که بتوانند آینده را پیش‌بینی یا توصیف‌های درست از رویدادهای پیشین ارائه کنند. اساسا یکی از وظایف دانشمندان هر رشته همین است و اقتصاددان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته از آنجا که اقتصاد جزء علوم انسانی است، نه علومی نظیر ریاضی یا فیزیک، همواره به اقتصاددان‌ها حق داده شده اشتباه کنند. اما به نظر می‌رسد میزان اشتباهات به دلایل مختلف بیش از حد زیاد است و به همین دلیل ضروری است علل آن مشخص شود.
 • ریاضیات؛ هدف یا وسیله؟

  جان هاروی/ فوربس
  درباره علل بروز بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده است: سفته‌بازی‌های حریصانه، عملکرد نادرست بانک‌های بزرگ، مدیران وال‌استریت، رفتار اشتباه سرمایه‌گذاران و ورشکستگی فانی می‌و فردی مک، همگی به نوبت علت آن بحران معرفی شدند. اما یک گروه به اندازه‌ای که باید مورد ملامت قرار نگرفتند و آن گروه اقتصاددان‌ها بود. اقتصاددان‌ها کسانی هستند که طی سه دهه اخیر توجیهات فکری و علمی وضعیت اقتصاد آمریکا و جهان را مطرح کرده‌اند و همین گروه بودند که طی این چند دهه بدون آنکه اقدامی انجام دهند، شاهد انتقال شغل‌ها به خارج، کاهش تقاضا تحت‌تاثیر افزایش نابرابری درآمد و ثروت، نقص در قوانین ضدتراست و کنار گذاشته شدن ابزارهای ایمن‌کننده در بخش‌های مالی بوده‌ و بدتر اینکه خیلی از اقتصاددان‌ها این تحولات را ستایش کرده‌اند. این موضوع کوچکی نیست.
 • از «مارشال» تا «لوکاس»

  ایش نلسون /کوارتز
  در چند دهه اخیر علم اقتصاد در مسیری مجزا نسبت به قبل حرکت کرده به این معنا که از ریاضیات در آن بیشتر بهره برده شده، فاصله آن با علوم اجتماعی نظیر روانشناسی بیشتر و با علومی نظیر فیزیک کمتر شده و متخصصان اقتصاد کلان که در پی درک اقتصاد در وسیع‌ترین مفهوم آن هستند، دچار سرخوشی بودند و همواره به خود تبریک می‌گفتند.

بیشتر