آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۴۱

 • خروج دولت از صنعت خودرو

  بر اساس طرح جدید مجلس دولت مکلف است ظرف مدت ۳ سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون با اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و اصلاحات بعدی آن و سیاست‌های کلی تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، زمینه رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که تصدی‌گری دولت پایان یابد و صرفا اقدامات نظارتی، سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری بر عهده دولت باشد.
 • پیش‌شرط‌های واگذاری

  امیر حسن کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت
  پنج‌شنبه بعد از مدت‌ها سری به کتابفروشی‌های خیابان انقلاب زدم. کتاب‌های بسیار ارزشمندی یافتم؛ به خصوص در مورد اقتصاد توسعه و سیاست‌گذاری و مدیریت. واقعا هیجان‌انگیز بود. اما با خودم به این موضوع فکر کردم که چرا با این همه دانش مکتوب به روز و این همه دکتر در راس امور، کشور به این صورت می‌چرخد؟ واقعا آیا مسوولان ما که این روزها خدارا شکر عناوین دکتر را با خود یدک می‌کشند، از چنین مطالعاتی استفاده می‌کنند؟ سال‌هاست که ما در کشور به انحای مختلف راهکارهای جهانی را می‌گیریم، از پوسته‌اش استفاده می‌کنیم و آن را از محتوا خالی کرده و به یک معضل تبدیل می‌کنیم. این یک هنر است که این همه روش‌های غلط را بارها تکرار کنیم و بارها خرابی به‌بار بیاوریم و از آن تجربه نگیریم.
 • شیفت پارادایمی در تولید

  فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو
  بعد از پیروزی انقلاب، صنایع و شرکت‌های بزرگ کشور به دلیل نگرانی از اجحاف سرمایه‌داران خصوصی در حق مردم، مصادره و به‌صورت ملی و دولتی درآمد. همزمان با این مصادره، تفکر مدیریت دولتی بر پیکره اقتصاد کشور چیره شد و در گذر زمان، تصمیماتی توسط این مدیران اتخاذ شد که شاید کمتر مدیر خصوصی چنان می‌کرد.
 • سه شرط اهلیت خریدار

  حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو
  براساس طرح جدید مجلس، دولت مکلف است ظرف مدت ۳ سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون با اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و اصلاحات بعدی آن و سیاست‌های کلی تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، زمینه رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که تصدی‌گری دولت خاتمه یابد و صرفا اقدامات نظارتی، سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری توسط دولت انجام پذیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر