آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۳۹

 • لایحه بودجه ۹۸

  کارشناسان و اقتصاددانان معتقدند نهاد سازمان برنامه به‌عنوان مغز متفکر مالی دولت در کنار بانک مرکزی به‌عنوان متولی سیاست‌های پولی کشور مهم‌ترین نهادهای سیاست‌گذاری اقتصادی هستند.
 • ریاضت مالی ممکن است؟

  فروهر فردوسی کارشناس اقتصادی
  قانون بودجه عمومی دولت در بر گیرنده برش سالانه از برنامه توسعه پنج‌ساله کشور به‌عنوان سند میان‌مدت نظام اقتصادی کشور و نقشه راه در مسیر حصول به اهداف متصوره است.
 • دخل و خرج شرکت‌های دولتی

  حسن خوشپور کارشناس ارشد اسبق سازمان برنامه
  رقم بودجه سال ۱۳۹۸ در لایحه دولت بالغ بر ۱۷۰۳۲هزارمیلیارد ریال است که در آن ۴۷۸۶هزارمیلیارد ریال مربوط به بودجه عمومی دولت و ۱۲۷۴۷هزار میلیارد ریال مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات عمومی وابسته به دولت است.
 • مربع پنهان در تخصیص منابع

  موسي شهبازي غياثي دانش آموخته دكتراي اقتصاد
  در عرف مشهور است که می‌گویند انسان در شرایط سخت است که رشد می‌کند و سختی‌ها را تحمل می‌کند و در خرج و مخارج خود با احتیاط عمل می‌کند. همین شرایط را انتظار داریم برای دولت نیز صادق باشد، یعنی اگر کشور در شرایط سختی قرار گرفت که نشانه‌های آن در کاهش درآمدها، افزایش هزینه‌ها، رکود بخش واقعی و نظایر آن نمایان می‌شود، انتظار بر این است که دولت (به معنای عام خود که شامل همه قوای کشور می‌شود)، در خرج و مخارج خود و سبک مدیریت کشور تغییر اساسی دهد و تصمیمات و تغییراتی را که در شرایط عادی کشور با حمایت‌های اجتماعی همراه نمی‌شود، با جدیت و همت اتخاذ کند. نمود این مجموعه از تصمیمات در درآمدها و مخارج دولت در لایحه بودجه، نمایان می‌شود. حال سوال این است که بودجه سال ۱۳۹۸ کشور، باتوجه به اقتضائات اقتصادی کشور، حاوی تغییرات اساسی و ماهوی نسبت به شرایط عادی کشور است؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر