آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۳۸

 • تجدید ارزیابی دارایی‌ها

  طی ماه‌های اخیر تب و تاب‌ هیجانی ناشی از اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در گروه‌های مختلف بورس گردش می‌کند و روندهای مقطعی را نقش می‌زند. این موضوع سبب شده تا صنایع فعال در بازار سهام به‌طور متناوب تحت تاثیر قرار گرفته و رشد قیمت دوره‌ای را در هر کدام شاهد باشیم.
 • آرایش جدید در بانک‌ها

  سید شهرام صفوی سهی کارشناس بازار سرمایه
  دراقتصاد کشورهایی نظیر ایران که تورم‌های بالایی را تجربه می‌کنند، هر سال بین ارزش روز دارایی‌ها و ارزش دفتری آنها تفاوت زیادی به وجود می‌آید و این موضوع باعث می‌شود که استهلاک دارایی‌ها که بر مبنای ارزش دفتری آنها تعیین شده‌اند، پایین و سود شرکت‌ها خوش‌بینانه تعیین شوند.
 • تعدیل یا تعویق بحران؟

  کاوه نصرتی کارشناس بازار سرمایه
  در چند ماه گذشته، شاهد اعلام نهادهای متولی اقتصاد کشور از جمله بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در زمینه اصلاح و بهبود نظام بانکی کشور بوده‌ایم و بنابر گفته‌های مسوولان اقتصادی کشور، برنامه‌هایی در جهت خروج از بحران نظام بانکی کشور تدوین و در برخی موارد در حال اجرا است. یکی از این برنامه‌ها، افزایش سرمایه بانک‌ها عنوان شده است؛ همان‌طور که فعالان اقتصادی کشور در جریان قرار دارند، افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به‌عنوان یکی از مدل‌های پر بحث و با حاشیه زیاد برای افزایش سرمایه بانک‌ها در ماه‌های اخیر مطرح بوده است.
 • بهره‌گیری از معافیت مالیاتی

  فاطمه دادبه دکترای مدیریت مالی و مدرس دانشگاه
  سیستم مالی و اقتصادی هر کشوری، شیرازه و بنیان آن کشور را تشکیل می‌دهد. تصمیم‌گیری در مسائل اقتصادی در بازارهای مالی امری مهم است که دولت‌ها باید به آن توجه کنند. در سال‌های اخیر بازارهای مالی دستخوش تغییرات بسیاری شدند.
 • آثار تورم بر ترازنامه‌ها

  محمد نوربخش کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در روزهای اخیر شاهد نوسانات قیمتی در برخی نمادهای فعال در بازار است. در واقع بهانه چنین رشد نرخ و تمایل سرمایه‌گذاران به خرید برخی سهام از جمله نمادهای بانکی و خودرویی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها است. اما آیا چنین عاملی از پشتوانه بنیادی برخوردار است؟ یا عبارت دقیق‌تر رشد قیمت سهام از چنین محلی، توجیهی بنیادی دارد یا خیر؟
 • فرار از ورشکستگی

  مهدی افضلیان کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه در این روزها شاهد اخباری پیرامون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هاست. به عبارت دقیق‌تر تجدید ارزیابی دارایی‌های صنایع مختلف فعال در بورس یکی از خبرهایی است که در روزهای اخیر سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. این موضوع زمینه‌ساز رشد قیمت برخی سهام در گروه‌های مختلف شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر