آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۲۲

 • اقتصادهای نوظهور

  سال گذشته میلادی برای اقتصادهای نوظهور به‌ویژه ترکیه و آرژانتین سالی بحرانی بود؛ زیرا شاخص دلار تحت تاثیر افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا رشد کرد و اقتصادهای یادشده با کاهش شدید ارزش ارزهای ملی مواجه شدند. تعدادی از این اقتصادها نرخ‌های بهره را بالا بردند تا از سقوط ارزش ارز ملی جلوگیری کنند؛ در نتیجه نرخ رشد اقتصادی آنها کاهش یافت.
 • سالی بد یا امید ‌بخش؟

  گروه نویسندگان خبرگزاری رویترز
  در هفته‌های اخیر برخی نهادهای بین‌المللی و نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی خود را از نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی کاهش داده‌اند و علت این اقدام، وجود ریسک‌هایی است که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند. کند شدن رشد سرمایه‌گذاری و تجارت و افزایش نرخ‌های بهره مهم‌ترین علل بدبینی هستند. اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در معرض بحران بدهی قرار دارند. به باور بانک جهانی امسال اقتصاد جهان ۹/ ۲ درصد رشد می‌کند و اقتصادهای نوظهور ۲/ ۴ درصد رشد خواهند کرد. این رقم نسبت به گزارش ۶ ماه پیش این نهاد ۵/ ۰ درصد پایین‌تر است.
 • عطسه اقتصاد آمریکا

  گروه نویسندگان اکونومیست
  سال گذشته میلادی وضعیت اقتصادی در اقتصادهای نوظهور رضایت‌بخش نبود و این امر علل گوناگون داشت. افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا یکی از علل ضعف در این اقتصادها بود که بحران‌های ارزی در آنها پدید آورد. پرسش‌های مختلف درباره تاثیر وضعیت اقتصادی ایالات متحده بر اقتصادهای نوظهور مطرح است و پاسخ‌هایی که به این پرسش‌ها داده شده از جنبه‌های گوناگون جالب توجه. اقتصادهای نوظهور وضعیت ویژه‌ای دارند: هنگامی که اقتصاد آمریکا در شرایط خوبی نیست، این اقتصادها لطمه می‌بینند، زیرا آمریکا یک بازار بزرگ برای کالاهای صادراتی اقتصادهای یاد شده است و هنگامی که وضعیت اقتصادی آمریکا خوب است آنها باز هم از این وضعیت زیان می‌بینند زیرا بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را بالا می‌برد در نتیجه تقاضا برای دارایی‌های اقتصادهای نوظهور کاهش پیدا می‌کند و نیز افزایش ارزش دلار در اثر بالا رفتن نرخ‌های بهره به بحران ارزی در اقتصاد‌های یاد شده منجر می‌شود. این وضعیت سال گذشته میلادی به روشنی مشاهده شد.
 • اژدها تهدید می‌شود؟

  ساهلی روی چودری سی ان بی سی
  وضعیت چین به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد نوظهور و دومین اقتصاد بزرگ جهان که روابط تجاری گسترده‌ای با اکثر کشورها دارد بسیار مهم است و در ماه‌های اخیر ریسک‌های جدید رونق اقتصاد این کشور را تهدید کرده که انتظار می‌رود در سال‌جاری میلادی ادامه پیدا کند. همچنین کارشناسان نسبت به بروز ریسک‌های جدید برای اقتصاد چین هشدار داده‌اند. برنامه دولت چین برای سال‌جاری میلادی بسیاری از واقعیت‌ها را درباره آنچه طی ۱۲ ماه آینده در این کشور و دیگر اقتصادهای نوظهور رخ خواهد داد، مشخص می‌کند.
 • سبقت در بازارهای مالی

  شالی رن بلومبرگ
  ارزیابی نرخ رشد اقتصادهای نوظهور کار دشواری است. بسیاری از این کشورها با تاخیر نرخ رشد سه‌ماهه خود را اعلام می‌کنند و برخی نیز اساسا گزارشی در این زمینه منتشر نمی‌کنند. از سوی دیگر گزارش‌های مربوط به تولید کارخانه و فعالیت‌ها در بخش خدمات و تجارت همواره نقایصی دارد در نتیجه نمی‌توان از این داده‌ها برای تخمین نرخ رشد استفاده کرد. دو اقتصاددان از بانک یوبی‌اس تلاش کردند با استفاده از تکنیک‌های آماری به تخمین دقیق‌تر نرخ رشد اقتصادهای نوظهور دست پیدا کنند و تلاش آنها به کسب جایزه نت‌فلیکس در سال ۲۰۰۹ منجر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر