آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۱۹

 • اقتصاد اسلحه

  بودجه نظامی بسیاری از کشورها به‌ویژه آمریکا و چین در سال‌های اخیر به سرعت افزایش یافته و به باور بسیاری از تحلیلگران، این کشورها تقویت توان نظامی و تسلیحاتی خود را برای رونق اقتصاد و گسترش نفوذ در جهان ضروری می‌دانند. درباره تاثیرات اقتصادی افزایش بودجه نظامی دیدگاه‌های مختلف مطرح است.
 • توسعه یا نظامی‌گری؟

  اندرو بیتی/ اینوستوپدیا
  یکی از استدلال‌هایی که همواره از سوی طرفداران اختصاص بودجه‌های قابل‌ملاحظه به بخش نظامی مطرح بوده، این است که این بودجه به ایجاد شغل و رونق اقتصادی کمک می‌کند و نیز امنیت کشور را ارتقا می‌بخشد و این امر زمینه سرمایه‌گذاری‌های بیشتر را فراهم خواهد کرد. اما به‌نظر می‌رسد واقعیت این‌گونه نیست. موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم داده‌های بسیار روشنی درباره هزینه‌های نظامی هر کشور در اختیار دارد. در تحقیقی که از سوی این موسسه انجام شده، آمده است: در سال ۲۰۱۷ آمریکا، چین، عربستان و روسیه به ترتیب بیشترین بودجه نظامی را در جهان داشته‌اند و هزینه نظامی این کشورها در مجموع ۶۰ درصد کل هزینه‌های نظامی جهان را تشکیل می‌دهد.
 • تجارت ۴۰۰ میلیارد دلاری

  تیم بولر / بی بی سی
  در ۱۵ سال اخیر حجم تجارت جهانی اسلحه پیوسته افزایش یافته و به حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در سال رسیده است. سال ۲۰۱۷ تولیدکنندگان سلاح در روسیه حدود ۳۸ میلیارد دلار سلاح فروختند؛ در حالی که میزان فروش سلاح از سوی آمریکا ۲۲۳ میلیارد دلار بود؛ یعنی آمریکا ۶ برابر روسیه اسلحه فروخته است؛ البته روسیه توانست جایگاه انگلستان را تصاحب کند و به دومین فروشنده بزرگ سلاح در جهان تبدیل شود. در فهرست بزرگ‌ترین فروشندگان سلاح جهان آمریکا و روسیه در جایگاه اول و دوم قرار دارند. سهم چین بسیار کمتر از روسیه است.
 • صف خرید تسلیحات آمریکایی

  لوییس اوچیتل/ نیویورک تایمز
  اگر مایلید بدانید ترامپ برای توسعه بخش تولید کارخانه‌ای چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد نباید به انتقادهایی که او از رویه‌های تجاری چین یا تجارت با دیگر کشورها می‌کند، توجه کنید بلکه باید به برنامه‌های او برای ارتش توجه کنید. بخش تولید کارخانه‌ای همواره به شکلی به بودجه دولت وابسته بوده و به ویژه بخش تولید سلاح به‌طور مستقیم از بودجه دولت تاثیر می‌پذیرد. تقریبا ۱۰‌درصد بازده ۲۲۰۰ میلیارد دلاری کارخانه‌ای در ایالات متحده به پنتاگون اختصاص پیدا می‌کند تا از آن برای نیروهای مسلح کشور استفاده شود.
 • بودجه پر بحث پنتاگون

  جف اشتاین/ واشنگتن پست
  مجلس سنای آمریکا اواسط سال گذشته میلادی بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری وزارت دفاع این کشور را برای سال جاری به تصویب رساند و این یکی از بالاترین ارقام بودجه ارتش آمریکا در دهه‌های اخیر است. تصویب این رقم در حالی صورت گرفت که برخی اقتصاددان‌ها و نمایندگان کنگره درباره رشد سریع کسری بودجه دولت نگران هستند. رقم بودجه نظامی در سال جاری ۸۲ میلیارد دلار بالاتر از رقم مربوط به سال ۲۰۱۷ است. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بیشتر شدن بودجه برای افزایش توانایی مقابله با بحران‌های بین‌المللی ضروری است، اما منتقدان می‌گویند کنگره در زمانی که حضور نظامی آمریکا در جهان در حال کاهش است، نباید با افزایش بودجه موافقت می‌کرد.

بیشتر