آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۱۰

 • اقتصاد جهان در سال جدید

  در هفته‌های اخیر نشانه‌های بیشتری از ضعف در اقتصادهای بزرگ جهان نمایان شده و اکثر نهادهای تحلیلگر با اشاره به ریسک‌هایی که رونق اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند، نسبت به وضعیت اقتصاد دنیا در سال جدید میلادی هشدار داده‌اند.
 • شبح ترامپ بر بازارهای مالی

  تیم والاس تلگراف
  سال جاری میلادی اقتصاد جهان بالاترین رشد را از سال ۲۰۱۱ داشت و این رشد عمدتا حاصل سال‌ها اجرای سیاست‌های حمایتی پولی از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ و به ویژه اجرای برنامه کاهش نرخ مالیات‌ها در ایالات متحده در سال جاری میلادی بود. اما این روند در حال متوقف شدن است و مهم‌ترین سوال این است که آیا نرخ رشد اقتصاد جهان سال آینده به شدت کاهش خواهد یافت یا ضعف محدود در شاخص‌های اقتصادی جهان مشاهده خواهد شد؟
 • نقطه عطف تاریخی

  ژوزف ترویسانی اف ایکس استریت
  سال آینده میلادی چهار موضوع مهم بر وضعیت اقتصاد اروپا تاثیر خواهد گذاشت و می‌توان گفت شرایط اقتصادی نگران‌کننده‌تر خواهد بود. برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، بودجه ایتالیا، ناآرامی‌های فرانسه و تصمیم‌های بانک مرکزی اروپا مهم‌ترین عوامل موثر بر اقتصاد این قاره هستند. در بین این چهار عامل، برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا اهمیت بالاتری دارد. شاید بتوان گفت ۲۸ مارس سال آینده یعنی زمان رسمی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا مهم‌ترین تاریخ در تقویم سال ۲۰۱۹ اروپاست.
 • تزلزل در قیمت نفت

  تام دی کریستوفر سی ان بی سی
  قیمت نفت در هفته‌های اخیر به سرعت کاهش یافته و یکی از علل این روند، احتمال بروز رکود در اقتصاد جهان در سال جدید میلادی است.
 • رکود منطقه‌ای یا جهانی؟

  گروه نویسندگان دویچه وله
  پس از دوره رونق، رکود رخ می‌دهد و عده بسیار کمی از اقتصاددان‌ها با این قاعده که در ۱۵۰ سال اخیر در اقتصادهای مبتنی بر بازار و سرمایه داری مشاهده شده، مخالف هستند. اتفاق نظر مشابه بین اقتصاددان‌ها بر سر پایان یافتن دوره رونق کنونی در حال شکل‌گیری است و احتمالا این پایان در سال جدید میلادی یا سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد. دوره رونق پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸، در بسیاری از کشورها طولانی ترین دوره بوده است. اگر اقتصاد آمریکا تا سه ماهه دوم سال آینده میلادی دچار رکود نشود که به احتمال زیاد نخواهد شد، دوره رونق اقتصاد این کشور از ۱۲۰ ماه می‌گذرد و این طولانی ترین دوره رونق از سال ۱۸۵۷ یعنی سالی است که برای نخستین بار ثبت تحولات اقتصاد آمریکا آغاز شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر