آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۸۷

 • قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

  نمایندگان مجلس دوم مردادماه سال‌جاری قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را در جلسه علنی تصویب کردند.
 • غلبه استثنا بر قاعده!

  عباس عبدی روزنامه نگار
  هنگامی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شد، بسیاری از ناظران از جمله نویسنده این یادداشت از آن استقبال کردند. در حقیقت این قانون قابل دفاع است، اجرای مفاد آن حتی نیازی هم به این قانون نداشت، بلکه مدیران حکومتی باید در عمل آن را اجرا می‌کردند، چرا که منطق بازنشستگی حکم می‌کند که فرد از نظام اداری بیرون رود. حتی نوعی سوءاستفاده در بی‌توجهی به این منطق وجود دارد. افراد با ۲۵ یا ۳۰ سال سابقه کار بازنشسته می‌شوند و در برخی موارد حقوق کامل خود را می‌گیرند و دوباره به کار برمی‌گردند و برخی نیز بدون پرداخت بیمه حقوق می‌گیرند.
 • جابه‌جایی ۱۲۰۰ پست مدیریتی

  سیده حمیده زرآبادی نماینده مجلس شورای اسلامی
  درچند ماه اخیر شاهد آن بودیم که اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیرى بازنشستگان که در سال ١٣٩٥ در مجلس به تصویب رسیده بود با اظهار نظرات مثبت و منفى بسیار همراه بود، برخى از نمایندگان با اشاره به ضعف در اجرایى شدن این قانون در سال٩٥ به واسطه استثناهاى بسیارى که در آن وجود داشت و همچنین نبود ضمانت در راستاى اجراى صحیح و دغدغه مند مجدد آن با این طرح مخالف مى کردند و در سوى دیگر نمایندگان دولت در مجلس بودند که به‌دلیل تغییراتى که تصویب این طرح در بدنه دولت به همراه خواهد داشت، این طرح را در شرایط فعلى کشور ناموفق و باعث ایجاد چالش و تبعات بسیار در فضاى کلان مدیریتى کشور بر مى‌شمردند. اما سرانجام این طرح در تاریخ ۶/ ۶/ ۹۷ با راى بالاى نمایندگان تصویب و در ادامه در ۲۱/ ۶/ ۹۷ به تایید شوراى نگهبان رسید. البته در این میان پیشگامى دولت در ابلاغ این قانون به دستگاهاى اجرایى و دستور موکد رئیس‌جمهور در اجراى صحیح و درست قانون بسترى آماده و مطلوب برای اجرایى شدن اهداف این قانون فراهم آورد.
 • کاسبان تبصره

  امیرحسین خالقی دکترای سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران
  مشهور است که خشایارشا، پادشاه ایران، که ارتشی سهمگین را برای جنگ با یونان گرد آورده بود، تصمیم گرفت از تنگه داردانل بگذرد، او فرمان داد که برای عبور سربازان پلی روی این گذرگاه ساخته شود. اما توفان و امواج دریا این پل را در هم کوبید، شاه ایران هم فرمان داد که لشکریانش این آب نافرمان شور را سیصد تازیانه بزنند و آن را غل و زنجیر بزنند زیرا در برابر شاه شاهان تمرد کرده بود! کسانی گفته‌اند این واقعه ساخته و پرداخته یونانی‌هاست و کسانی دیگر هم بر این باورند که پادشاه برای تقویت روحیه لشکریانش چنین فرمانی را صادر کرده بود؛ با این حال فارغ از صحت و سقم تاریخی قضیه، منطق عمل دولت‌ها در مواجهه با واقعیت‌ها چندان تفاوتی ندارد، دولتی‌ها هم می‌خواهند از بیراهه و راه‌های دشوار به مقصد برسند و وقتی با سیلی واقعیت روبه رو می‌شوند، به دنبال نمایش اقتدار می‌روند. «قانون» جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان آخرین نمونه از این دست است. بنا داریم این فقره را بیشتر توضیح دهیم.
 • اثبات یک فرضیه قدیمی

  محمد ماشین‌چیان کارشناس حقوق اقتصادی و سردبیر مجله بورژوا
  قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان یک بار دیگر ثابت کرد که در غیاب حاکمیت قانون و در شرایطی که قانون‌گذار درک درستی از چیستی و چه‌نیستی قانون نداشته باشد، نیات خیر به تنهایی برای اصلاح رویه‌های معیوب کافی نیست. برعکس، در چنین شرایطی هر تلاشی برای اصلاحات در کشور می‌تواند دردسرهای جدیدی ایجاد کرده و ضمن تضعیف نهادهای موجود، فرآیندی را که در کشور دور باطل سیاست‌گذاری نام گرفته تکرار کند.

بیشتر