آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۸۵

 • تحریم بانک‌ها

  تصمیم جنجالی دولت ترامپ برای خروج از معاهده برجام را باید یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال جاری میلادی قلمداد کرد. تحریم‌هایی که بر اساس زمان‌بندی اعلام شده، طی دو مرحله بازگردانده شدند و مشخصا در مرحله دوم، تحریم‌هایی پیرامون صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، کشتیرانی، بانک و بیمه و موسسات مالی و تعدادی از اشخاص حقیقی را شامل می‌شد. اما به فاصله چند روز پس از اعلام لیست شرکت‌ها و اشخاص مورد تحریم، اوفک (OFAC) به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا فهرست جدیدی منتشر کرد که بر اساس آن چهار بانک جدید در پاره‌ای موارد نظیر اقلام بشردوستانه، تجهیزات پزشکی و دارو می‌توانند تبادلات مالی انجام دهند.
 • نمایش سیاسی آمریکایی‌ها

  دکتر احمد عزیزی صاحب نظر پولی و بانکی
  سوال: بعد از انتشار لیستی جدید از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمینه۴ بانک جدید که مشمول معافیت‌هایی ویژه در خصوص برخی کالاهای خاص می‌شدند، ابهامات زیادی در سطح جامعه پدید آمده است که لازم است به منظور شفاف‌تر شدن موضوع، در سطوح مختلف توضیحات لازم ارائه شود.
 • معاملات کالاهای چهارگانه

  دکتر شکوه حسین‌آبادی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی در امور بانکی بین‌المللی
  پس از سال‌ها مذاکره میان ایران و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان و ایالات‌متحده آمریکا) درخصوص انرژی هسته‌ای ایران، نهایتا در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۹۴) سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مشتمل بر ۱۵۹ صفحه و ۵ پیوست میان کشورهای مذاکره‌کننده مذکور امضا شد. به‌طور کلی بر اساس سند مزبور در مقابل تعهدات ایران درخصوص برنامه غنی‌سازی انرژی هسته‌ای، تحریم‌های وضع شده علیه ایران ازسوی سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در مورد بحث هسته‌ای لغو و تحریم‌های مربوطه ایالات‌متحده آمریکا نیز معلق شد.
 • تقسیم‌بندی جدید «اوفک»

  علی پهلوانی مشاور مدیر عامل بانک صنعت و معدن
  تصمیم دونالد ترامپ در سخنرانی ۸ مه ‌۲۰۱۸ مبنی بر خارج شدن از برجام و صدور دستور بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، سبب شد شرایط اقتصادی و معیارهای تصمیم‌گیری ارکان نظام سیاسی و اقتصادی کشور متاثر از شیوه و گستره بازگشت تحریم‌ها باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر