آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۸۰

 • سقوط آزاد ارزهای دیجیتال

  هفته گذشته قیمت ارزهای دیجیتال به سرعت کاهش یافت و این در حالی است که ثبات قبل از این سقوط بسیاری از فعالان بازار این ارزها را به این نتیجه رسانده بود که بازار در حال رسیدن به پختگی است؛ اما واقعیت این است که ارزهای دیجیتال فاقد ویژگی‌های بازارهای متعارف هستند و نظارتی بر آنها اعمال نمی‌شود.
 • مقررات‌گذاری در بازار

  گئورگی گریفین بیت دگری
  درباره نیاز جهان به ارزهای دیجیتال تردیدی وجود ندارد و کارشناسان معتقدند این ارزها در آینده می‌توانند بسیاری از نیازهای مردم در حوزه‌های مختلف مالی به‌ویژه پرداخت‌های فرامرزی را تامین کنند. سهولت و هزینه پایین و نیز امنیت از ویژگی‌های مهم ابزارهای پرداخت است. اما ارزهای دیجیتال کنونی فاقد این ویژگی‌ها هستند و هدف اولیه ایجاد آنها یعنی استفاده به‌عنوان ابزار پرداخت سریع و امن تحقق نیافته است. البته این باور وجود دارد که نقاط ضعف ارزهای دیجیتال کنونی به بانک‌های مرکزی کمک خواهد کرد ارزهای دیجیتال خاص خود را بدون این نقاط ضعف ایجاد کنند. رشد فناوری سبب شده ابزارهای پرداخت مختلف به‌وجود آید و سهولت استفاده از آنها سبب جذب مصرف‌کنندگان به آنها شده است. البته نرم افزارها و اپلیکیشن‌های کنونی پرداخت که زیر نظر بانک‌های مرکزی هستند تا اندازه‌ای زیاد توانسته‌اند زمینه تامین نیازهای پرداخت را فراهم کنند.
 • اهداف دست نیافتنی

  کریستین مسترز کریپتووست
  ابتدای سال جاری میلادی قیمت ارزهای دیجیتال وارد روند کاهشی شد و در آن دوران بسیاری از سرمایه‌گذاران که با امید به تداوم رشد قیمت‌ها به تازگی وارد بازار این ارزها شده بودند، به شدت زیان کردند. در دو ماه یعنی سپتامبر و اکتبر نوسان قیمت ارزهای دیجیتال بسیار کم شد و برخی فعالان بازار به این باور رسیدند که بازار به ثبات و پختگی رسیده است.
 • جنجال دستکاری قیمت‌ها

  ناتانائیت پوپر نیویورک تایمز
  هفته گذشته کاهش قابل ملاحظه قیمت ارزهای دیجیتال توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد. در واقع، هم کسانی که در بازار این ارزها سرمایه‌گذاری کرده بودند و هم سرمایه‌گذارانی که قصد داشتند وارد این بازار شوند تحت تاثیر اخبار یادشده قرار گرفتند. تا روز چهارشنبه هفته پیش قیمت بیت کوین ۲۵ درصد پایین آمد و نسبت به اوج خود در دسامبر سال پیش ۷۵ درصد پایین‌تر قرار گرفت. قیمت دیگر ارزهای دیجیتال نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. این سقوط تقریبا یک سال پس از آن رخ داد که سرمایه‌های جدید و بزرگ وارد بازار ارزهای یادشده شد و قیمت‌ها به ارقام بسیار بالا رسید. برای فعالان بازارهای مالی درک علل سقوط قیمت‌ها بسیار مهم است زیرا شناسایی این دلایل پیش‌بینی آینده را آسان می‌کند.
 • رمز‌نگاری توسط بانک‌های مرکزی

  نوریال روبینی گاردین
  مدیران و مقامات بانک‌های مرکزی جهان بحث درباره ایده ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC را آغاز کرده‌اند و اکنون حتی کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول، آشکارا درباره فواید و زیان‌های تحقق این ایده صحبت می‌کند. تردیدی وجود ندارد که جهان به ارزهای دیجیتال نیازمند است. استفاده از پول نقد در حال کاهش است و در کشورهایی نظیر سوئد پول نقد تقریبا به‌طور کامل کنار گذاشته شده است. به‌طور همزمان، سیستم‌های پرداخت دیجیتال نظیر پی‌پال و ونمو (Venmo) در غرب، علی پی و وی چت در چین، M-pesa در کنیا و پی تم (Paytm) در هند، جایگزین‌های جذاب برای خدمات پرداخت بانک‌های سنتی ارائه می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر