آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۷۲

 • چشم‌انداز بازار نفت

  روز یکشنبه در نشست نظارتی اوپک و روسیه در ابوظبی، عربستان اعلام کرد از ابتدای ماه آینده میلادی از تولید نفت خود خواهد کاست و از اعضای اوپک پلاس یعنی اوپک و چند کشور دیگر به‌ویژه روسیه که در برنامه کاهش عرضه حضور دارند خواست از ابتدای سال آینده میزان عرضه نفت را یک میلیون بشکه کاهش دهند تا بازار با مازاد قابل ملاحظه عرضه مواجه نشود. واکنش بازار نفت به این سخنان مثبت نبود، به این معنا که قیمت‌ها صبح روز دوشنبه رشد کرد؛ اما چند ساعت بعد روند کاهشی از سر گرفته شد.
 • صندوق هشدار داد !

  آیو باتراوی آسوشیتدپرس
  اوایل ماه گذشته میلادی یعنی هنگامی که قیمت نفت برنت به محدوده ۸۶ دلار در هر بشکه رسیده بود، هشدارهایی درباره تاثیرات منفی این رشد قیمت‌ها بر اقتصاد جهان مطرح شد. واقعیت این است که به دلایل مختلف از جمله تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، رشد شاخص دلار که بر اقتصادهای نوظهور فشارهای شدید وارد کرده، ضعف کلی اقتصاد جهان و افزایش قیمت نفت سبب می‌شود روند کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان سرعت بیشتری پیدا کند.
 • تصمیم کلیدی روسیه

  هالی الیات سی‌ان‌بی‌سی
  روز یکشنبه در ابوظبی، نشست نظارتی وزرای نفت اعضای اوپک و روسیه برگزار شد و مهم‌ترین پیام این نشست آن بود که تولیدکنندگان نفت نگران شکل‌گیری مازاد عرضه نفت در سال آینده میلادی هستند در نتیجه انتظار می‌رود آنها از ابتدای سال ۲۰۱۹ حدود یک میلیون بشکه از تولید خود بکاهند. قیمت نفت در هفته‌های اخیر تحت تاثیر چند عامل کاهش یافته و اکنون تولید‌کنندگان این ماده خام نگران بازگشت به وضعیت سال ۲۰۱۵ هستند.
 • ابهام در معافیت‌های ایران

  محمد سرگئی بلومبرگ
  نشست نظارتی ابوظبی که روز یکشنبه برگزار شد از جنبه‌های مختلف مهم بود اما به نظر می‌رسد این نشست بر ابهام‌ها درباره آینده بازار نفت افزوده و پیش‌بینی‌ها را دشوارتر کرده است.
 • سرعت‌گیر قیمت‌ها

  جیمز هیرکزیف اف ایکس امپایر
  روز یکشنبه پس از انتشار سخنان وزیر نفت عربستان، فعالان بازار نفت پیش‌بینی کردند قیمت این ماده خام برای مدتی طولانی در مسیر رشد حرکت خواهد کرد زیرا عملکرد تولیدکنندگان نفت در دو سال اخیر در برنامه کاهش عرضه نشان داده آنها به برنامه‌ای که سبب تعادل در بازار و افزایش قیمت‌ها شود پایبند هستند، به ویژه همراهی روسیه در برنامه یادشده بر تاثیرگذاری آن افزوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر