آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۶۵

 • تحریم‌های نوامبر

  از امروز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل بخش انرژی و بانکی این کشور می‌شود آغاز شده است، اما همان‌طور که برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند آمریکا نتوانست در ۶ ماه اخیر یعنی از زمان خروج این کشور از پیمان هسته‌ای ایران، زمینه‌های لازم را برای اجرای تهدیدهای خود فراهم کند.
 • مسیر متفاوت اروپا

  آبراهام ال نیومن نیویورک تایمز
  سال‌ها قبل آمریکا بدون سر و صدا نظام مالی جهان را به یک امپراتوری پنهان تبدیل کرد. در واقع دولت آمریکا از قدرت دلار و نفوذ آن بر سازمان‌هایی نظیر سوئیفت برای نظارت بر مبادلات مالی جهان بهره برد و در برخی موارد یک کشور یعنی کره‌شمالی را از سیستم و جریان مالی جهان خارج کرد. این سیاست‌ها سبب شد بانک‌ها در نقش عوامل نفوذ آمریکا عمل کنند و این کشور بتواند بر مخالفان خود فشارهای مختلف وارد کند.
 • ابهامات پیش‌رو

  رابین اموت رویترز
  ۶ ماه پیش ترامپ با بیان یک مجموعه ادعا علیه ایران و ناکارآمد دانستن تدابیر درج شده در پیمان هسته‌ای ایران، از پیمان بین‌المللی یاد شده خارج شد و از امروز دور دوم تحریم‌ها علیه ایران اعمال می‌شود که شامل بخش انرژی و بانکی این کشور است. کاهش سختگیری در اعمال تحریم‌های نفتی یعنی در نظر گرفتن معافیت برای چند کشور در خرید نفت از ایران نشان می‌دهد طی ۶ ماه اخیر آمریکا نتوانسته زمینه را برای اجرای کامل تحریم‌ها فراهم کند به همین دلیل وزیر دارایی آمریکا پایان هفته گذشته دیدگاه‌های خود را درباره تحریم‌های ایران اعلام کرد و گفت هدف نهایی ما به صفر رساندن صادرات نفت ایران است اما فعلا به تعدادی از کشورها معافیت از مجازات در خرید نفت از ایران داده می‌شود.
 • عبور از کانال ویژه

  گاردینر هریس نیویورک تایمز
  چند ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از رهبران کشورهای خریدار نفت ایران خواست تا چهارم نوامبر، خرید نفت از ایران را کاهش دهند. این اقدام یعنی کاهش فروش نفت، تازه‌ترین اقدام آمریکا برای اعمال فشار بر اقتصاد ایران است و ترامپ هدف از این فشارها را وادار کردن ایران به تغییر رفتار اعلام کرده است اما در عمل تلاش‌های واشنگتن علیه ایران با چالش‌های بزرگ مواجه شده است. چین و هند که بزرگ‌ترین خریداران نفت از ایران هستند به خرید این ماده خام ادامه داده‌اند و نیز به احتمال زیاد ترکیه و روسیه هم چنین خواهند کرد. همچنین انگلستان، فرانسه و آلمان قول داده‌اند به روابط تجاری خود با ایران ادامه دهند. از سوی دیگر عربستان سعودی که متحد دیرینه آمریکا علیه ایران بوده با فشارهای بین‌المللی مواجه است و تهدید شده تحریم‌هایی علیه آن اعمال خواهد شد.
 • آرزوی محال

  نیک کانینگام اویل پرایس
  در ماه‌های اخیر مقامات دولت آمریکا به‌ویژه ترامپ بر اثرگذاری قابل ملاحظه دور دوم تحریم‌ها بر اقتصاد ایران و نقش این تحریم‌ها در تحقق اهداف واشنگتن تاکید کرده‌اند. بخش نفت و گاز برای اقتصاد ایران جنبه حیاتی دارد و تحریم‌ها تاکنون به کاهش صادرات نفت این کشور منجر شده است. اگر آمریکا می‌توانست بدون وارد شدن شوک به بازار نفت و اقتصاد جهان صادرات نفت ایران را به صفر برساند به احتمال بسیار زیاد می‌توانست به اهداف خود از تحریم‌ها دست پیدا کند اما به علل مختلف چنین نشده و اکنون دولت آمریکا ترجیح داده تعدادی از کشورها را از مجازات خرید نفت ایران معاف کند البته دولت آمریکا اعلام کرده این کشورها باید نشان دهند خرید نفت را کاهش می‌دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر