آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۶۳

 • بانکداری سایه

  اصطلاح بانکداری سایه تعبیری بود که اولین بار در سخنرانی سال ۲۰۰۷ توسط اقتصاددان معروف، پائول مک کولی در نشست مالی سالانه بانک فدرال کانزاس‌سیتی استفاده شد.
 • بدهی‌هایی با پوشش نقره‌ای

  هیولنگ تان سی‌ان‌بی‌سی‌
  چین مدتی است برای کاهش وابستگی اقتصادش به انواع مختلف بدهی، تلاش می‌کند. بی‌توجهی به این وابستگی می‌تواند عواقب وسیعی در خصوص بحران مالی در سطح داخلی و بین‌المللی در بر داشته باشد. جدیدترین آمارها نشان می‌دهدکه امسال سرعت رشد بدهی‌ها از محل بانکداری سایه رو به کاهش بوده است. هرچند بر اساس جزئیات این گزارش‌ها هنوز روند آن در بخش‌های دیگر رضایت‌بخش نیست و یکی از مهم‌ترین نگرانی ها، هجوم اعتبارات و بدهی‌ها به حوزه‌های رسمی تری است که بیشتر در اختیار نهادهای رسمی این کشور قرار دارد.
 • زمین بازی خطرناک

  ژوان لوو بلومبرگ
  اجازه بدهید همین ابتدا شما را شوکه کنم؛ در مورد پدیده‌ای حرف می‌زنیم که بزرگی و ابعاد آن شانه به شانه اقتصاد جهانی در حال حرکت است! پدیده‌ای که ثبات مالی را به شدت در معرض خطر قرار داده است و در کمال تعجب عنوانی برایش برگزیده‌اند که به هیچ عنوان بار و وزن خطر را منتقل نمی‌کند. «بانکداری سایه» مجموعه‌ای از عملیات‌ واسطه‌ای مالی غیربانکی نظیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازارهای سهام و ... است که در چارچوب نظام بانکی تعریف نمی‌شوند. این پدیده به قدری گسترده و وسیع شده که حتی دلالان هنری مانند استوبیز هم به جرگه فعالان بانکداری سایه پیوسته‌اند.
 • موسسات شتر مرغی

  اکونومیست
  به اعتقاد اد‌وارد‌ مک‌ براید، عقب‌نشینی بانک‌ها پس از بحران مالی ۲۰۰۸، مجالی برای گسترش بانک‌های سایه فراهم آورد‌ تا سهم قابل ملاحظه‌ای از بازار مالی را به خود‌ اختصاص د‌هند‌. اما آیا این تحول، تامین اعتبار را مطمئن‌تر می‌کند؟ خیر! بانکد‌اری سایه نام نامناسبی بود‌ که طی بحران مالی روی این پدیده گذاشته شد، پدیده‌ای که اساسا گونه‌ای از بانکد‌اری مبتنی بر فعالیت‌های مالی خارج از نظارت و ترازنامه است. موسساتی که د‌ر این حوزه فعالیت می‌کنند ماهیتی متفاوت از بانک‌ها د‌ارند‌ اما د‌ر عمل به آنها وابسته‌اند‌. د‌ارایی‌های آنها اغلب وام‌های تضمین‌شد‌ه‌ای است که البته بعد‌ا معلوم شد‌ بسیار پرمخاطره‌تر و کم‌ارزش‌تر از حد‌ انتظارند.

بیشتر