آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • اصلاح یارانه بنزین

  دست و پای اقتصاد ایران این روز‌ها در بند سیاست‌های پرپیچ‌و‌خمی گرفتار شده است که به‌نظر می‌رسد دولت‌ها تمایلی به اصلاح آنها ندارند. پرداخت یارانه به خصوص یارانه حامل‌های انرژی از مهم‌ترین این قید و بندها است.
 • تخصیص سهمیه به خودرو یا خانوار؟

  سید حمیدرضا قریشی پژوهشگر انرژی
  افزایش نرخ ارز در چند ماه اخیر از یکسو افزایش قاچاق بنزین را در پی داشت و از سوی دیگر، سبب ارزانی نسبی بنزین و درنتیجه رشد مصرف آن شد. این موضوع سبب شده با وجود افزایش تولید چشمگیر بنزین در داخل، همچنان کشور از صادرات بنزین و کسب درآمد ارزی محروم بماند. در این راستا اصلاح قیمت بنزین متناسب با شرایط جدید الزامی است. اما با توجه به عدم امکان افزایش ناگهانی قیمت برای همه مردم، سناریوهای مختلفی بر مبنای روش‌های گوناگون سهمیه‌بندی پیشنهاد شده تا تبعات اجتماعی افزایش قیمت کمینه باشد. به‌طور کلی دو رویکرد در تخصیص سهمیه وجود دارد. تخصیص بنزین یارانه‌ای به خودروها (شیوه به کاررفته در سال‌های ۸۹ تا ۹۴) یا تخصیص به افراد (که برخی از آن به‌عنوان کوپن بنزین یاد می‌کنند).
 • تغییر الگوی مصرف

  محمدجواد ساکت پژوهشگر انرژی
  یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که باید در سیاست‌گذاری حمل و نقل در نظر گرفته شود، سهم هزینه‌های حمل و نقل از کل هزینه‌های خانوار است. بنابراین تحول و توسعه حمل و نقل در کشور باید طوری انجام شود تا هزینه‌های خانوار را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار ندهد. در کشور ایران، سوخت بنزین دو کارکرد متفاوت دارد. کارکرد اول آن مربوط به مصارف خودروها و موتورسیکلت‌های شخصی است و کارکرد دوم آن در خودروهای عمومی و باری نظیر تاکسی‌ها، وانت‌ها و کامیونت‌ها. در نتیجه هر تغییری در نحوه تخصیص و قیمت‌گذاری بنزین، یک اثر مستقیم و یک اثر غیرمستقیم بر هزینه‌های خانوار خواهد داشت که از این رو باید برای این دو بخش مختلف، دو نوع سیاست مجزا در نظر گرفت.
 • قیمت‌گذاری پلکانی یا شناور؟

  عماد رفیعی کارشناس انرژی و پالایش نفت
  سال گذشته پس از افتتاح فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، امید آن وجود داشت که ایران تا چندسال به بزرگ‌ترین صادرکننده بنزین در خاورمیانه تبدیل شود؛ اما با گذشت یک‌سال و در حالی که فاز دوم این پالایشگاه بنزین‌سازی و بخشی از فاز سوم هم به بهره‌برداری رسیده همچنان ایران در زمره واردکنندگان بنزین است. علت اصلی این مساله نیز قاچاق گسترده و رشد مصرف است.

بیشتر