آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۵۶

 • پیمان‌سپاری ارزی

  دوره زمانی ابتدای سال تاکنون را می‌توان در شمار آشفته‌ترین برهه‌های زمانی اقتصاد ایران دانست. فارغ از آثار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا که انتظارات منفی اقتصادی را به مقدار قابل توجهی افزایش داد، سیاست‌های اقتصادی دولت طی سال‌های گذشته نیز مسیر درستی را طی نکرد و از نیمه دوم سال گذشته بی‌ثباتی در بازار ارز و طلا آغاز شد و با نوسانات زیادی تاکنون نیز ادامه داشته است.
 • تشویق به جای تنبیه

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  پیشرفت و جهش اقتصادی در کشور نیازمند توسعه بیش از پیش تعاملات بین‌المللی وحضور فعال در بازارهای جهانی با رویکرد درون زایی و برون‌گرایی است و در این بین یکی از اهداف و اولویت‌های اصلی کشور توسعه صادرات غیرنفتی وکاهش وابستگی کشور به صادرات ودرآمدهای نفتی است که می‌تواند منتج به افزایش رشد پایدار و ارتقا کمی و کیفی تولیدات داخلی و اشتغال بیشتر در کشور شود.
 • نشت سیاستی افکار سوسیالیستی

  محمدرضا بهرامن عضو هیات‌ نمایندگان اتاق تهران و رئیس خانه معدن
  اکنون تولیدکنندگان مواد اولیه را با نرخ آزاد در بازار تهیه و پس از فروش کالا، ارز حاصل از صادرات را با نرخ رسمی به بانک مرکزی می‌فروشند که این امر متضرر شدن فعالان اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. پیمان‌سپاری ارزی بیشترین خسارت را به سیستم صادرات غیرنفتی وارد می‌کند و تاثیر آن بر صادرات نفتی مقوله متفاوتی است، چرا که درآمد حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های آن به حساب خزانه کشور واریز می‌شود، بنابراین سود در صادرات این دسته از کالاها از اهمیت چندانی برخوردار نیست. مابه‌التفاوت ارزی در صادرات نفتی با توجه به پایین بودن قیمت تمام‌شده استخراج و تولید نفت و حاشیه سود چند صددرصدی سبب می‌شود که این صنعت به سمت متضرر شدن سوق پیدا نکند. این در حالی است که حاشیه سود در صادرات غیر نفتی، حداکثر ۱۰ تا ۱۲ درصد است که با ورود پیمان‌سپاری ارزی به سیستم صادرات کشور همین درصد ناچیز هم ناپدید می‌شود.
 • الزامات تغییر در سیاست تجاری

  سیدمهدی بنی‌طبا کارشناس اقتصادی
  بارها شنیده‌اید مسوولان با مقایسه آمار صادرات و واردات کالا و خدمات کشور نتیجه گرفته‌اند که وضعیت ارزی کشور خیلی خوب است و ما مازاد عرضه ارز داریم.
 • محدودیت زمانی بازگشت ارز

  سعید تقی‌ملایی کارشناس اقتصادی
  در شرایط وقوع بحران ارزی یکی از مهم‌ترین اقدامات سیاستی کوتاه‌مدت، کنترل جریان سرمایه از طریق ایجاد محدودیت برای تقاضای سوداگرانه ارز است. در این راستا پیمان‌سپاری ارزی به‌عنوان ابزاری برای افزایش عرضه ارز توسط صادرکنندگان (و یا به بیان دیگر جلوگیری از افزایش تقاضای ارز توسط صادرکنندگان به قصد فروش به قیمت‌های بالاتر) به حساب می‌آید.

ویدئوهای اقتصادی

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر