آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۳۶

 • فساد اداری

  فساد مالی پدیده‌ای دیرینه است که اصولا ریشه‌کن کردن کامل آن امکان‌پذیر نیست؛ اما نهادهای بین‌المللی و دولت‌های مسوولیت‌پذیر تلاش می‌کنند میزان آن را تا حد امکان کاهش دهند و هزینه اقدامات فساد آلود را بالا ببرند. موضوع نگران‌کننده این است که در سال‌های اخیر میزان کلی فساد مالی افزایش یافته و یک دلیل این وضعیت، پیچیده شدن روش‌های مورد استفاده از سوی عاملان فساد مالی از جمله مقامات حکومتی یا شرکت‌های انحصارطلب است.
 • نظارت عمومی بر دولت‌ها

  گروه نویسندگان بانک جهانی
  کارشناسان بانک جهانی معتقدند فساد مالی یک چالش بزرگ برای توسعه پایدار و یکپارچه اقتصاد جهان، تحقق هدف کاهش فقر شدید تا سال ۲۰۳۰ و افزایش سطح رفاه مردم فقیر در اقتصادهای در حال توسعه محسوب می‌شود. در واقع مبارزه با فساد مالی بخش محوری در اهداف توسعه پایدار است و کاهش فساد مالی زمینه را برای تامین مالی توسعه اقتصادی فراهم می‌کند.
 • بهشت‌های پولشویی

  دیان فرانسیس بیزنس اینسایدر
  پولشویی فرآیند تبدیل پول‌های نامشروع و کثیف حاصل از فعالیت‌ها و اقدامات غیرقانونی به دارایی‌های مشروع و قانونی است. دست اندرکاران اقدامات و فعالیت‌های غیرقانونی نظیر قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، کلاهبرداری، تروریسم و... برای پنهان کردن منبع این پول‌ها تلاش می‌کنند پول‌های یاد شده را از کانال‌های مشروع و قانونی عبور دهند تا منبع آنها مشخص نشود. تقریبا تمامی کشورهای جهان دچار این پدیده هستند و مانند فساد مالی، مبارزه با آن بسیار دشوار است و در عمل نمی‌توان آن را ریشه‌کن کرد.
 • کارنامه مردودی عرب‌ها

  ماروا فاتافا موسسه شفافیت بین‌المللی
  در کشورهایی که از رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد کمترین حمایت می‌شود و آنها در معرض تهدیدهای مختلف قرار دارند، میزان فساد مالی بسیار بالاست. هر هفته حداقل یک خبرنگار در کشوری که میزان فساد مالی در آن بالاست کشته می‌شود. داده‌های ارائه شده از سوی کمیته حفاظت از خبرنگاران نشان می‌دهد در ۶ سال اخیر از هر ۱۰ خبرنگار کشته شده در کشورهای مختلف ۹ خبرنگار از این گونه کشورها بوده‌اند.
 • رشد جهانی جرائم مالی

  الوین میرزایف اینوستوپدیا
  اقتصادهایی که دچار میزان بالای فساد مالی هستند، (منظور سوءاستفاده از قدرت و جایگاه برای رسیدن به اهداف شخصی، غیرقانونی، غیرعادلانه و غیر اخلاقی است)، قادر نیستند سازگار با ظرفیت خود رشد کنند. زیرا سطوح بالای فساد مالی از عملکرد طبیعی قوانین اقتصاد جلوگیری می‌کند و به همین دلیل، فساد در ساختارهای سیاسی و اقتصادی به زیان کل جامعه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر