آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۲۴

 • بورس در نیمه دوم سال

  بورس تهران در ادامه روند رکوردشکنی‌های خود توانست به قله جدید ۱۵۵هزار واحدی دست یابد. بازارهای مالی کشور در حالی روزهای پایانی شهریورماه را سپری می‌کنند که در مدت اخیر شاهد جهش قابل‌توجه شاخص کل بورس بوده‌ایم. به‌طوری‌که در هفته گذشته ۱۸کانال‌شکنی و ثبت بازدهی ۶/ ۱۲درصدی را شاهد بودیم. این امر سبب شد تا بازدهی بازار از ابتدای سال تا کنون به بیش از ۶۰درصد برسد.
 • مسیر آینده نقدینگی

  فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه
  مقایسه وضعیت بورس و بازار سرمایه ایران به‌هنگام وقوع تغییرات عمده در ارزهای خارجی نشان‌دهنده جهش قابل‌توجه و ثبت افزایش شاخص در دوره‌های گذشته بوده است. این موضوع ‌می‌تواند اذهان فعالان بازار را نسبت به پیش‌بینی وضعیت بورس در ۶ ماه دوم سال ۹۷ حساس‌تر از قبل کند. به‌خصوص که طی حدود ۶ ماه اول سال ۹۷ رکوردهای جدیدی در کارنامه بورس رقم خورد و کسب بازدهی به میزان بیش از ۶۰ درصد در بورس به ثبت رسید.
 • تعدیل قیمت‌ها با نرخ ارز‌

  نیما آزادی تحلیلگر بازار سرمایه
  شاید اصلی‌ترین عامل موثر بر بازار سرمایه در یک سال اخیر، نوسانات دلار باشد. نظر به جهش قابل توجهی که در یک سال اخیر در نرخ دلار شاهد بودیم، سطح عمومی قیمت‌ها به شکل قابل توجهی افزایش یافت. این موضوع باعث شد عملا اکثر شرکت‌ها با رشد درآمد ریالی مواجه شوند و خود این عامل منجر به بالا رفتن قیمت سهام در بورس شد. به‌طوری‌که شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال جهش بیش از ۶۰ درصدی را تجربه کرده است. در این بین برخی صنایع مانند گروه فلزی، معدنی، فولادی، پتروشیمی و ... که به نوعی به شکل مستقیم رشد قیمت دلار در سودشان ظاهر می‌شود بیشترین اثر مثبت را داشتند و برخی صنایع که مصرف‌کننده بودند اثرات کمتری از رشد قیمت دلار داشتند.
 • موتور رشد کدام است؟

  ایمان مقدسیان کارشناس بازار سرمایه
  پیش از بررسی وضعیت بازار در نیمه دوم سال ۹۷، مروری بر محرک‌های رشد بورس تهران در نیمه اول سال داشته باشیم، بورسی که بیش از ۶۰ درصد رشد را در یک فضای خاص اقتصادی-سیاسی تجربه کرده است:
 • دو ریسک پیش‌رو

  سید سلمان نصیرزاده کارشناس بازارسرمایه
  بازدهی بازار‌ها از اول سال جاری تا پایان مرداد ماه نشان می‌دهد که همچنان دلار، سکه و یورو با فاصله قابل تاملی نسبت به بورس، مسکن و... پیشتازی می‌کنند. در عین حال شاهد موج دیگری از التهاب ارزی در روزهای اخیر هستیم. به نحوی که قیمت دلار در بازار فیزیکی به مرز ۱۴هزار تومان و در سامانه سنا به مرز ۱۰ هزار تومان نیز رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر