شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۲۳

 • تهدید راست‌های افراطی

  موضوع پناهجویان در سال‌های اخیر به یک موضوع سیاسی در اروپا تبدیل شده و شهروندان این قاره از سیاست‌هایی که احزاب حاکم در قبال این موضوع دنبال کرده‌اند ناراضی بوده‌اند. در انتخابات روز یکشنبه سوئد، حزب راست افراطی «دموکرات‌های سوئد» که ضد مهاجرت است توانست سهم خود از آرا و کرسی‌های پارلمان این کشور را بیشتر کند.
 • وضعیت قرمز در سوئد

  هولی ایلیات سی ان بی سی
  در انتخابات روز یکشنبه سوئد، ائتلاف حاکم چپ میانه متشکل از سوسیال دموکرات‌ها، حزب سبز و حزب چپ ۶/ ۴۰ درصد آرا معادل ۱۴۴ کرسی و ائتلاف راست میانه متشکل از اعتدال‌گرایان، میانه‌روها، لیبرال‌ها و دموکرات مسیحی‌ها ۳/ ۴۰ درصد آرا معادل ۱۴۳ کرسی را به خود اختصاص دادند اما در این انتخابات سهم هر دو ائتلاف از آرا و کرسی‌های پارلمان کاهش یافت و در مقابل سهم حزب راست افراطی «دموکرات‌های سوئد» که ریشه‌های نازی دارد به ۶/ ۱۷ درصد معادل ۶۳ کرسی در پارلمان افزایش یافت.
 • طرح تسخیر پارلمان اروپا

  آنجلا دوان سی ان ان مانی
  نتیجه انتخابات روز یکشنبه سوئد نشان داد سیاست‌های رهبران اروپا در چند دهه اخیر سبب نارضایتی رو به رشد مردم در برخی حوزه‌ها به ویژه مهاجرت شده است. سال ۲۰۱۵ در اوج جنگ سوریه، میزان مهاجرانی که به کشورهای اروپایی وارد شدند به شدت افزایش یافت و طی ۳ سال اخیر در انتخابات متعدد در آلمان، اتریش، دانمارک، فرانسه، مجارستان و ایتالیا طرفداران احزاب مخالف مهاجرت به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
 • خاک حاصلخیز پوپولیسم

  ویلا فیرج هافینگتن پست
  تمایل رای‌دهندگان به احزاب با موضع‌گیری‌های افراطی و غیرمعمول نشان دهنده به ستوه آمدن آنها از رویه‌هایی است که از سوی احزاب دیگر دنبال شده است. معمولا پس از سال‌ها مشکلات اقتصادی و اجتماعی و مشاهده بی توجهی رهبران احزاب به این مشکلات، رای دهندگان به تدریج به سمت احزابی می‌روند که وعده‌های جذاب ملی‌گرایانه می‌دهند و معتقدند رویه‌های جاری بی‌تاثیر هستند.
 • جنگ علیه نظم موجود

  کاس موود گاردین
  در سال‌های اخیر افزایش محبوبیت احزاب راست‌گرای افراطی در برخی کشورها حاصل عوامل مختلف بوده و صرف‌نظر از علل این روند، به قدرت رسیدن احزاب یادشده می‌تواند خطراتی را برای کشورها و جهان ایجاد کند. عامل نخست این خطر، دنباله‌روی این احزاب از سیاست‌هایی است که مغایر نظم موجود است و با واقعیت‌ها سازگاری ندارد. احزاب راست‌گرای افراطی به دنبال کاهش اقدامات جمعی هستند و معمولا سیاست‌های حمایت‌گرایانه اقتصادی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

بیشتر