شماره روزنامه ۴۵۸۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • صنعت خودرو پس از جنگ تجاری

  تنش‌های تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری این کشور از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده و در هفته‌های اخیر شدت پیدا کرده است. ترامپ با مطرح کردن ایده «اول آمریکا» تلاش کرده به روش‌های مختلف به‌ویژه اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی به آمریکا از کسری تجاری بکاهد. او تاکنون بر ده‌ها میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین، اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک به آمریکا تعرفه اعمال کرده و قصد دارد بر میزان بیشتری از کالاهای صادراتی به آمریکا تعرفه تعیین کند.
 • کارت بازی ترامپ

  جان میکلس ویت بلومبرگ
  موضوع اعمال تعرفه بر خودروهای صادراتی اروپا به آمریکا در هفته‌های اخیر یکی از موضوعات مهم در مبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا بوده است. آمریکا احتمالا تا چند ماه آینده درباره اعمال تعرفه یا سهمیه برای واردات خودرو و قطعات خودرو از اروپا تصمیم‌گیری خواهد کرد و یک نتیجه طبیعی این اقدام افزایش قیمت خودروهای اروپایی در آمریکا و کاهش فروش خواهد بود.
 • تهدید امنیتی آمریکا؟

  متیو دیبورد بیزنس اینسایدر
  وزارت بازرگانی آمریکا تحقیق درباره تاثیر واردات خودرو و قطعات خودرو بر امنیت ملی این کشور را آغاز کرده و پیش‌بینی شده تا ۶ ماه آینده نتیجه این تحقیقات اعلام شود. ادعا شده هدف از این اقدام آن است که مشخص شود آیا واردات خودرو و قطعات آن تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا هست یا نه، اما در نهایت تولید‌کنندگان بزرگ خودرو در آمریکا یعنی جنرال موتورز، فورد و فیات کرایسلر مجبور خواهند بود بر تولید خود در ایالت‌های غربی و مرکزی بیفزایند و کارگران بیشتری را استخدام کنند.
 • مقصد بعدی کجاست؟

  هارینی وی سی ان بی سی
  اگر تهدید ترامپ به اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی به آمریکا عملی شود شرکت‌های خودروساز در اتحادیه اروپا، چین و دیگر کشورها که تحت تاثیر این تعرفه‌ها قرار می‌گیرند تدابیری برای کاهش تاثیر آن اتخاذ خواهند کرد. یکی از کارشناسان خودروسازی می‌گوید: «تشدید تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا ممکن است سبب شود شرکت‌های خودروساز بر میزان تولید خود در چین بیفزایند. پکن در واکنش به اقدام آمریکا یعنی اعمال تعرفه بر ۳۴ میلیارد دلار کالای صادراتی چین به آمریکا که شامل خودرو هم می‌شود، برای خودروهای صادراتی آمریکا به چین تعرفه ۲۵ درصد تعیین کرده است.
 • آلمان؛ بازنده بزرگ

  استراتفور
  تنش‌های تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا از اواخر ماه ژوئیه کاهش یافت، زیرا دو طرف توافق کردند راه‌هایی برای حذف تعرفه‌های کالاهای صنعتی (البته غیرخودرویی) و کاهش موانع غیرتعرفه‌ای بیابند. با آنکه این توافق خطر اعمال فوری تعرفه از سوی آمریکا بر خودروهای صادراتی اروپا را کاهش داده اما هنوز این تهدید کاملا از میان نرفته است. در نتیجه خودروسازهای اروپایی و مقامات این قاره نگران هستند. آنها نمی‌توانند خوشبین باشند، زیرا تاکنون اکثر مذاکرات تجاری دولت آمریکا با طرف‌های تجاری این کشور یا متوقف شده یا به توافق منجر نشده است.

بیشتر