آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • تاثیر تحریم‌ها بر صنایع بورسی

  هدیه لطفی: بازار سهام از ابتدای سال‌جاری تاکنون با بیم و امیدهای فراوانی همراه بوده است. در این میان تحولات سیاسی از جمله برقراری مجدد تحریم‌ها در افت‌وخیزهای بازار بی‌تاثیر نبوده است. بررسی روند تاریخی بازار سرمایه ایران نشان می‌دهد رفتار بازیگران این بازار در کوتاه‌مدت غالبا ناشی از هیجانات و جو روانی حاکم بر بازار سرمایه است. اما به مرور منطق و تحلیل جایگزین رفتارهای هیجانی می‌شود و اگر نوسان‌های کوتاه‌مدت رخ دهد، در بلندمدت اصلاح خواهد شد.
 • شوک نامتقارن به شرکت‌ها

  عزت صیادنیا طیبی دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
  درعلم اقتصاد در صورتی‌که تحریم اقتصادی توسط دو کشورعلیه یکدیگر وضع شود، هر دو کشور در شرایط بدتری قرار می‌گیرند. ولی کشوری که قدرت اقتصادی بلامنازع دارد و از نظر جمعیت و نیروی کار نیز تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با کشور دیگر دارد، در وضعیت نسبتا بهتری نسبت به کشور دیگر قرار خواهد داشت و در صورتی‌که کشور ضعیف‌تر از لحاظ اقتصادی و جمعیتی اقدام به تحریم متقابل کند، در وضعیت بدتری نسبت به عدم اعمال تحریم قرار می‌گیرد. بنابراین مشخص است که تحریم‌های وضع شده از جانب آمریکا علیه ایران به ضرر هر دو کشور بوده، ولی چون آمریکا از لحاظ اقتصادی و جمعیتی در وضعیت بهتری قرار دارد، ایران از تحریم‌ها بیشتر متضرر شده و در صورتی‌که ایران بخواهد وارد تقابل شود و اقدام به تحریم آمریکا در برخی بخش‌ها کند، ضرر بیشتری را باید متقبل شود.
 • ارزش‌گذاری در دوران جدید

  امین آذریان کارشناس بازار سرمایه
  روند حرکتی بازار سرمایه و تاثیرپذیری آن از تحریم‌ها را می‌توان از چند جهت مورد بررسی قرار داد. در این میان نکته قابل‌توجهی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که ما از سالیان گذشته همواره در شرایط تحریم و بحران به سربرده‌ایم: طی سال‌های ۱۹۷۹ تا سال ۲۰۰۶؛ بحران تسخیر سفارت آمریکا و بلوکه شدن دارایی‌های ایران در سال ۱۹۸۷، تحریم واردات آمریکا از ایران در سال ۱۹۹۵، تحریم نفتی ایران ازسوی آمریکا، قضیه میکونوس و همسویی اروپا با آمریکا و در سال ۱۹۹۶، تحریم ایران و لیبی و شرکت‌های ثالث در سال ۱۹۹۹، لغو تحریم غذا و دارو، صادرات پسته و فرش به آمریکا، گسترش روابط با اروپا و در سال ۲۰۰۲، تمدید قانون داماتو، معرفی ایران به‌عنوان محور شرارت، آغاز مساله هسته‌ای ایران در سال ۲۰۰۶ تا به امروز.
 • هیجانات زودگذر

  آرش مجاهد نقی کارشناس بازار سرمایه
  پس از خروج آمریکا از برجام اتفاقات متعدد باعث بروز دوگانگی میان سرمایه‌گذاران بازار سرمایه شده است و به خوبی می‌توان عدم اطمینان به شرایط کنونی را در رفتار سرمایه‌گذاران مشاهده کرد.
 • تاثیر دوگانه ارز

  پیمان تاتایی كارشناس بازار سرمایه
  تحریم‌های بین‌المللی آثار و عواقب زیادی برای اقتصاد به دنبال دارند که یکی از مهم‌ترین آنها کاهش امکان صادرات کالاهای داخلی است. ایجاد محدودیت در صادرات کالاها باعث کاهش حجم فروش شده و درآمد بنگاه‌ها را کاهش خواهد داد. از سوی دیگر کاهش درآمد ارزی بنگاه‌های اقتصادی کشور عرضه ارز را کاهش داده و در نتیجه قیمت ارز افزایش می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر