آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۱۰

 • بازار ثانویه ارز

  بازار ارز و طلا طی هفته‌های اخیر و پس از رونمایی از محورهای سیاستی بسته ارزی جدید، ثبات نسبی را تجربه می‌کند. بانک مرکزی و دولت پس از ماه‌ها سخنان کارشناسان و اقتصاددانان را پذیرفتند و با تغییر رئیس کل بانک مرکزی بسته ارزی دوم دولت ارائه شد. طیفی از اقتصاددانان با انتشار نامه‌ای به رئیس‌جمهوری انتقادات صریحی را نسبت به سیاست ارزی بانک مرکزی و بسته ارزی جدید مطرح کردند.
 • بازار دوم؛ انتخاب یا الزام؟

  دكتر حسين دروديان
  در یک سال گذشته نگرانی از تکانه‌های تحریمی، موجب تحریک حملات سفته‌بازانه در بازار ارز و موج خروج سرمایه از کشور شد و قیمت ارز بدون آنکه هنوز اختلال جدی در روند تجارت خارجی کشور بروز کند، افزایش یافت.
 • بازار دوم؛ راهکارهای چهار‌گانه

  دکتر محمد جعفری
  پس از بروز تلاطمات شدید ارزی طی ماه‌های اخیر و عدم توفیق دولت در اجرای سیاست ارزی ابلاغی فروردین ماه سال جاری، برای ایجاد ثبات در بازار در نیمه مردادماه، بسته دوم ارزی مبتنی بر ایجاد بازار دوم ارز ابلاغ شد. بنابراین در این نوشتار تلاش می‌شود تا با بررسی نقاط ضعف و قوت این بسته نسبت به ارائه راهکارهایی اجرایی در جهت افزایش کارآمدی و تقویت آن و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسته مذکور به منظور برون‌رفت از بی‌ثباتی در بازار ارز اقدام شود.
 • گام‌هایی برای بهبود سیاست ارزی

  حمید آذرمند
  تلاطم بازار ارز و روند رشد نرخ ارز که از اواخر سال گذشته آغاز شد، منتهی به ورود مستقیم دولت به مدیریت نرخ ارز و اعلام سیاست تثبیت نرخ در تاریخ ۲۰ فروردین سال جاری شد. از ابتدا نیز روشن بود که سیاست مذکور اشکالات اساسی دارد و دوامی نخواهد یافت.
 • بازار دوم؛ شفافیت در معاملات

  دکتر سجاد برخورداری
  بازار ارز کشور از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ با تلاطم مواجه شد، به‌گونه‌ای که نرخ دلار از ۳۹۰۰ تومان در شهریورماه به بالای ۴۸۰۰ تومان در پایان اسفندماه رسید. تداوم افزایش نرخ ارز در سال ۱۳۹۷، موجب شد دولت سیاست تک‌نرخی کردن ارز را که در آن نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شده بود، از فروردین ۱۳۹۷ به اجرا بگذارد. هر چند دولت تلاش کرد از طریق این سیاست و اعمال برخی محدودیت‌ها بر خرید و فروش ارز از فعالیت‌های سوداگری ارز جلوگیری کند، اما افزایش نااطمینانی در اقتصاد کشور از یکسو و حجم بالای نقدینگی مدیریت نشده از سوی دیگر، موجب شکل‌گیری بازار غیررسمی و رونق قابل توجه آن در ۵ ماه اول سال ۱۳۹۷ شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر