آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۹۳

 • آینده تحریم‌ها

  از امروز بسته نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال می‌شود که شامل معاملات مالی، خرید و فروش فلزات گرانبها و صنعت خودرو است. حدود سه ماه دیگر بسته دوم تحریم‌ها اعمال خواهد شد و بنا به اعلام مقامات دولت آمریکا، این تحریم‌ها با هدف اعمال فشار بر ایران و وادار کردن این کشور به مذاکره بر سر توافقی جدید تدارک دیده شده است.
 • آزمون و خطای ترامپ

  ریک گلدستون نیویورک تایمز
  هشتم ماه مه یعنی حدود سه ماه پیش ترامپ اعلام کرد آمریکا از پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران خارج می‌شود و سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور اعمال خواهد شد. به‌عنوان بخشی از برنامه خروج، از امروز بسته نخست تحریم‌ها علیه ایران اعمال می‌شود. هدف آشکار آمریکا از اعمال تحریم، رسیدن به توافق جدید با ایران است که شامل تمام عوامل نگرانی آمریکا در خاورمیانه باشد. برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی ایران و نیز سیاست‌های این کشور در منطقه خاورمیانه از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت آمریکا هستند.
 • همکاری شرکای آمریکا؟

  دومینیک دادلی فوربس
  از امروز دوره نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل مبادلات مالی، خرید و فروش طلا و دیگر فلزات گرانبها و صنعت خودرو است اعمال خواهد شد و حدود سه ماه دیگر، دوره بعدی تحریم‌ها اعمال می‌شود که گستره وسیع‌تر دارد و بخش‌های مهم‌تر اقتصاد ایران را هدف قرار می‌دهد. حتی قبل از آغاز تحریم‌ها، برخی شرکت‌های اروپایی و آسیایی به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا اقداماتی برای متوقف کردن مبادلات تجاری خود با ایران انجام دادند و این نشان می‌دهد تحریم‌های آمریکا در حال اثرگذاری بر اقتصاد ایران است. اما به‌طور همزمان تلاش‌هایی از سوی شرکای تجاری ایران برای دور ماندن از تحریم‌ها و تداوم همکاری‌های تجاری با این کشور در حال انجام است.
 • سه عامل کلیدی

  دیوید کورترایت د کانورسیشن
  در سال‌های اخیر تحریم به‌عنوان یک ابزار فشار غیرخشونت‌آمیز از سوی آمریکا و اروپا علیه دیگر کشورها استفاده شده، البته تاثیر عملی اعمال تحریم در هر مورد به شکل خاص خود بوده است. در ماه‌های اخیر اعضای کنگره بر استفاده از این ابزار به‌عنوان یک روش در پیشبرد سیاست خارجی آمریکا تاکید کرده‌اند. آنها معتقدند می‌توان از این ابزار برای مجازات یا وادار کردن کشورها به تغییر رفتار استفاده کرد.
 • سه فرض اشتباه

  کریستوفر استینیتز دهیل
  دولت آمریکا در هفته‌های اخیر اظهارنظرهای مختلفی درباره اعمال تحریم علیه ایران کرده است و هدف از اعمال این تحریم ها، وادار کردن ایران به تغییر رفتار خود در داخل و منطقه خاورمیانه عنوان شده است. کارشناسان معتقدند سیاست‌های دولت آمریکا برای اعمال فشار بر ایران جاه طلبانه و تهاجمی است و شانس موفقیت آن بسیار کم است؛ زیرا بر فرضیات غلط بنا نهاده شده است. همچنین این احتمال وجود دارد که اجرای این سیاست در نهایت نتایج عکس دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر