آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۵۸

 • آینده نفت پس از نشست اوپک

  نشست روز جمعه اوپک نشان داد اعضای این سازمان و کشورهایی که در برنامه کاهش عرضه نفت حضور دارند، مانند یک سال و نیم اخیر، یکپارچه هستند و می‌توانند اختلاف نظرهای موجود را از طریق مذاکره حل کنند. این شاید مهم‌ترین نتیجه نشست یاد شده است.
 • هم‌پیمانی رقبای قدیمی

  دیوید شپارد فایننشال تایمز
  عربستان و روسیه به‌عنوان تولیدکنندگان بزرگ نفت در جهان همواره بر قیمت این ماده خام تاثیر گذاشته‌اند و اخیرا نزدیک شدن روابط دو کشور بر نفوذ آنها بر بازار افزوده است. قبل از برگزاری نشست روز جمعه اوپک، دو کشور با افزایش تولید موافق بودند البته روسیه معتقد است میزان افزایش باید ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز باشد و عربستان که به نفت ۸۰ دلاری برای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود نیازمند است در نهایت با بالا بردن تولید به میزانی کمتر، راضی شد.
 • تعرفه چینی بر نفت آمریکایی

  تسوتانا پرسکووا اویل پرایس
  در هفته‌های اخیر تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا افزایش یافته و به نظر می‌رسد ترامپ قصد ندارد برنامه‌های حمایت‌گرایانه خود را متوقف کند. هفته پیش ترامپ بر ۵۰ میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین تعرفه تعیین کرد و پس از واکنش چین و تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه او اعلام کرد بر ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین تعرفه تعیین خواهد کرد.
 • شوک تقاضا در راه است؟

  پاتی دام سی‌ان‌بی‌سی
  نشست بعدی اوپک در ماه دسامبر امسال یعنی حدود ۶ ماه دیگر برگزار می‌شود، البته در ماه سپتامبر وضعیت بازار نفت بررسی خواهد شد. تصمیم روز جمعه اوپک یعنی افزایش عرضه نفت، عملا تغییر بزرگی در وضعیت بازار این ماده ایجاد نکرد زیرا به‌رغم افزایش به چگونگی آن اشاره‌ای نشده و نیز برنامه کاهش عرضه که از ابتدای سال گذشته میلادی آغاز شده تا پایان امسال ادامه پیدا خواهد کرد. به این ترتیب نشست روز جمعه به تنهایی نمی‌تواند عاملی اثرگذار طی چند ماه آینده باشد. البته کارشناسان معتقدند اگر به هر دلیلی قیمت‌ها به سرعت رشد کند، واکنش‌هایی از سوی ترامپ و مصرف‌کنندگان بزرگ این ماده خام نشان داده خواهد شد.
 • ریسک کاهش عرضه

  نیاندا سالواترا وال استریت ژورنال
  در نهایت نشست اوپک که بسیاری از فعالان بازار نفت منتظر آن بودند برگزار شد و همان‌طور که برخی نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی کرده بودند در این نشست توافق شد بر عرضه نفت از سوی اعضای اوپک و دیگر صادر‌کنندگان نفت که با برنامه کاهش عرضه همراه هستند، افزوده شود اما واکنش بازار به این خبر چندان بزرگ نبود، زیرا تحلیلگران معتقدند افزایش تولید به اندازه‌ای نیست که تغییری بزرگ در بازار نفت ایجاد کند.

بیشتر