آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۵۷

 • انفجار قیمت‌ها در بورس

  بورس تهران آخرین هفته خردادماه را با جهشی پرشتاب و ثبت رکوردهای طلایی سپری کرد. عبور از سقف تاریخی و رسیدن به محدوده‌های فراتر از ۱۰۰ هزار واحدی، دهمین کانال‌شکنی متوالی شاخص کل بورس تهران و ثبت بازدهی ۱۰ درصدی هفتگی از جمله مهم‌ترین رکوردهای بازار سهام در این مدت بود که سبب شد بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون از ۱۳ درصد فراتر رود. این رشد که نمایانگر تزریق نقدینگی جدید در ابعاد سنگین است، عقب‌ماندگی بورس از بازارهای موازی را تا حدودی جبران کرد.
 • رفع گره ارزی؟

  ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه
  رفتار هیجانی، عبور شاخص بورس از مرز ۱۰۰هزار واحد، افزایش ارزش معاملات، ثبت رکوردهای تاریخی جدید در بازده‌های روزانه بورس، ورود نقدینگی جدید و ولع زیاد سرمایه‌گذاران حقیقی برای خرید سهام از ویژگی‌های این روزهای بازار سرمایه است. اگرچه این موضوعات ریشه در ورود نقدینگی بی‌ثباتی دارد که قبل از این بازارهای رقیب بورس را نیز متلاطم کرده بود، اما توجه به عوامل زمینه‌ساز ورود نقدینگی به بازار سهام و نیز ریسک‌های مرتبط، دورنمایی از وضعیت آینده بازار سهام به دست می‌دهد.
 • شارژ نقدینگی در بازار

  ابوالفضل شهرآبادی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در حالی روزهای اخیر شاهد ثبت صعود و جهش کم‌سابقه‌ای بود که بیشترین و موثرترین عامل در این رشد، ورود نقدینگی جدید به بورس بود. در ماه‌های اخیر نقدینگی‌های سرگردان در حالی به سمت بازارهای سرمایه‌گذاری حرکت کردند که جذب این پول جدید در بازارهای ارز، سکه، طلا و حتی بازارهای کوچک‌تر از جمله خودرو را شاهد بودیم. این امر سبب شد رشد و کسب بازدهی مطلوبی در این بازارها رقم زده شود.
 • صعود مشروط شاخص

  امیرتقی‌ خان تجریشی عضو هیات‌مدیره‌ کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
  روند کنونی بازار سهام و رشد اخیر این بازار نیازمند بررسی دلایل گوناگون است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات اخیر در اقتصاد کشور رشد نرخ دلار بوده است؛ بررسی این موضوع نشان از آن دارد که از ابتدای سال ۹۶ تقریبا نرخ دلار با یک حرکت رو به بالایی همراه بوده است به‌طوری‌که عملا در انتهای سال ۹۶ و آغاز سال ۹۷ با دلار ۵ هزار تومانی مواجه شدیم و این رشد کماکان ادامه دارد.
 • فرصت طلایی برای خصوصی‌سازی

  موسی احمدی استاد دانشگاه دکترای مدیریت مالی
  در روزهای اخیر شاهد جریان بخشی از نقدینگی جامعه به سمت بورس و سرمایه‌گذاری در ابزارهای مالی موجود در آن بودیم. این موضوع در کنار تاکیداتی که اخیرا در زمینه سیاست‌های کلان اقتصادی کشور درخصوص جهت‌دهی منابع به سمت تولید اعلام شده، بر اهمیت سازوکار بورس و متنوع‌سازی ابزارها و نهادهای مالی آن برای سرمایه‌گذاران و تامین‌مالی‌کنندگان می‌افزاید.

بیشتر