آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۴۳

 • بورس در فصل مجامع

  بازار سرمایه طی روزها و هفته‌‌های اخیر تحت تاثیر جریان سنگین اطلاعات شرکت‌ها و فصل مجامع قرار دارد. در حالی بازار سهام ماه‌ گذشته را با نگرانی‌ها و ابهاماتی درخصوص آینده برجام و همچنین نوسانات ارزی و به دنبال آن سیاست تک‌نرخی شدن ارز سپری کرد که به‌نظر می‌رسد سایه این مسائل در روزهای اخیر کمرنگ شده است. حال فعالان بازار با برطرف شدن نسبی ریسک‌های مزبور به استقبال فصل مجامع رفته‌اند. مجامعی که هر ساله بعد از پایان یافتن سال مالی شرکت‎ها، در چنین روزهایی با تب و تاب آغاز می‌شود.
 • سایه سنگین ریسک

  مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه طی هفته‌‌ها و روزهای اخیر تحت تاثیر جریان سنگین اطلاعات شرکت‌ها و فصل مجامع قرار دارد. از آنجا که در بازار سرمایه کشور سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند است و از آنجا که شرکت‌ها موظف هستند که مجمع عادی سالانه را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی برگزار کنند، بنابراین اکثر مجامع شرکت‌ها در تیر و خرداد تشکیل می‌شوند. حال مجامع امسال در شرایطی برگزار می‌شود که موج سنگینی از اخبار و ابهامات در آن مشاهده می‌شوند. از طرفی اعلام خروج آمریکا از توافق چندجانبه برجام باعث افزایش ابهامات ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه شده است. اخبار ضد و نقیض از جانب کشور‌های اروپایی، سایه ابهام را بر فضای برجام و اقتصاد ایران افکنده است.
 • جنجال پرداخت سود نقدی

  علی علیزاده کارشناس بازار سرمایه
  سود نقدی سهام (DPS) عبارتست از قسمتی از عایدات شرکت که به‌صورت نقد به سهامداران پرداخت می‌شود. توزیع سود نقدی قدیمی‌ترین و معمول‌ترین راه انتقال بازده از طرف شرکت‌ها به سهامداران است. سود نقدی سهام و بازده نقدی سهام (DIVIDEND YIELD) به واسطه عینیت و ملموس بودن از جایگاه ویژه‌ای نزد ذی‌نفعان شرکت برخوردار است. در واقع استفاده‌کنندگان بالقوه و بالفعل اطلاعات مالی مشتاقند تا از توان ایجاد نقدینگی و بعضا توزیع آن در میان سهامداران شرکت آگاهی یابند، زیرا این اطلاعات نه تنها تصویر روشنی از وضعیت حال شرکت‌ها ارائه می‌دهند، بلکه امکان برآورد و ارزیابی وضعیت آینده آن را نیز فراهم می‌سازند که بدون تردید در فرآیند تصمیم‌گیری آنان حائز اهمیت است.
 • تاثیر نوسانات ارزی

  سميه سليمي حسابرس
  با توجه به اینکه نرخ ارز از اواخر دی ماه روند صعودی و حرکت رو به رشدی را داشته و به زعم اغلب کارشناسان اثرش را روی سهام بورسی و شرکت‌ها تخلیه نکرده است، انتظار بر این است که با تاخیر زمانی این اثر بر شرکت‌ها و مجامع آنها گذاشته خواهد شد. در این راستا شرکت‌ها و صنایع را با توجه به اثرپذیری از افزایش نرخ ارز، به دو گروه می‌توان تقسیم کرد؛ گروه اول شامل شرکت‌هایی می‌شوند که درآمد ارزی داشته و از افزایش نرخ ارز منتفع می‌شوند. در گروه دوم نیز بنگاه‌هایی قرار دارند که بهای تمام شده آنها(به واسطه وارداتی بودن مواد اولیه و قطعات) با افزایش نرخ ارز، رشد می‌کنند، اما فروش آنها در بازار داخل است. به این ترتیب افزایش نرخ ارز، به کاهش سودآوری آنها منجر خواهد شد.
 • اجرای استانداردهای جدید

  فاطمه دادبه دکترای مدیریت مالی
  هر ساله بعد از پایان یافتن سال مالی شرکت‎ها، تب و تاب برگزاری مجامع آغاز می‌شود. مجامعی که در اردیبهشت ماه تا تیرماه و گاه حتی در فروردین ماه هر سال تشکیل شده و مدیران شرکت‌ها نسبت به گزارش هیات مدیره به مجمع و صورت‌های مالی باید پاسخگوی سهامداران باشند. در سال‌های گذشته برخی از صنایع با چالش‌هایی در مجامع روبه‌رو بودند. بعد از برجام و بحث ارتباط با بانک‌های بین‌المللی، پیش شرط لازم برای ورود به عرصه بین‌الملل برای بانک‌ها ، تهیه صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی بود. از همین رو در بسیاری از بانک‌ها به دلیل الزام بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار برای تهیه صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی، برگزاری مجامع به تعویق افتاد و حتی مجامع برخی بانک‌ها ماه‌ها پس از پایان سال مالی برگزار نشد. که همین موضوع نارضایتی سهامداران را در برداشت.
 • افزایش معاملات در ماه‌های آتی

  مصطفی بابالو کارشناس بازار سرمایه
  بررسی رفتار بازار سهام در چند سال اخیر نمایانگر این است که این بازار همواره در فصل بهار شرایط نسبتا مطلوبی را سپری می‌کند؛ امسال نیز شرایط بازار به‌خصوص در روزهای ابتدایی فروردین با روندی مساعد و مثبت همراه بود، تا زمانی که دولت ارز را در محدوده ۴۲۰۰ تومان تک نرخی کرد. در کنار این مساله نگرانی‌های بسیار زیادی که درخصوص برجام به وجود آمده بود، دست به دست هم داده تا بورس شرایط چندان خوبی را در بهترین ماه‌های سنتی خود نداشته باشد.

بیشتر