آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۳۶

 • ونزوئلا پس از انتخابات

  نیکولاس مادورو در انتخابات ریاست جمهوری ابتدای هفته جاری به پیروزی رسید و حداقل برای شش سال دیگر در ونزوئلا حکمرانی خواهد کرد. از پیش درباره نتیجه این انتخابات اطمینان وجود داشت زیرا دولت مخالفان را سرکوب کرده و از امکانات دولتی برای پیروزی در انتخابات استفاده می‌کند.
 • چهار عامل نکبت

  فرانس پرس
  پیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد تغییرات بزرگی در خط‌مشی و سیاست‌های او در آینده ایجاد نخواهد کرد اما در درون ونزوئلا اتفاقات بسیار بزرگی روی خواهد داد. سال گذشته میلادی ارزش بولیوار ۹۹ درصد کاهش یافت و نرخ تورم در سطح ۱۴۰۰۰ درصد قرار داشت که افزایش پیدا خواهد کرد. مادورو ثابت کرده اهل تغییر نیست و این به معنای وخیم‌تر شدن شرایط است.
 • دگرگونی قریب‌الوقوع

  میگوئل آنجل لاتوچی کانورسیشن
  تردیدی وجود ندارد که وخامت وضعیت اقتصادی حاصل مدیریت نادرست و فسادآلود مادورو است، البته فشارهای آمریکا در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است؛ اما طی سال‌های اخیر و در مواقعی از زمان ریاست جمهوری هوگو چاوز، روند وخیم شدن شرایط به تدریج آغاز شد؛ اما وجود درآمدهای نفتی اجازه نمی‌داد تأثیرات سوء مدیریت بر اقتصاد نمایان شود. در حال حاضر اثرات بحران اقتصادی بر زندگی مردم بیش از هر زمان دیگری آشکار است.
 • تحریم و سوء مدیریت

  سام مردیث سی ان بی سی
  روز یکشنبه، در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری این کشور برای یک دوره شش ساله دیگر به پیروزی رسید. حالا او باید به مبارزه خود با مشکلات عمیق اقتصادی و سیاسی که از این پس به دلایل مختلف شدت پیدا خواهد کرد، ادامه دهد. دولت چپگرای ونزوئلا برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط سخت کنونی کشور تقریباً به‌طور کامل به درآمدهای نفتی وابسته است و این درحالی است که قدم بعدی آمریکا، اعمال تحریم‌های شدید علیه بخش نفت ونزوئلاست. هدف دولت آمریکا وارد کردن ضربه‌ای نابود‌کننده به اقتصاد این کشور آمریکای لاتین است.
 • انتخابات پرابهام

  الکساندرا اولمر رویترز
  پیروزی نیکلاس مادوروی ۵۵ ساله در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا بدون تردید به بدتر شدن شرایط اقتصادی این کشور منجر خواهد شد. مادورو که قبلا راننده اتوبوس بود پس از مرگ هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ به ریاست جمهوری ونزوئلا رسید. در ابتدا به دلیل قیمت بالای نفت، نقایص ساختاری در اقتصاد این کشور نمود پیدا نمی‌کرد اما از اواسط سال ۲۰۱۴ که قیمت نفت به شدت کاهش یافت شرایط به تدریج دشوار و به دلیل وجود فساد گسترده، تاثیر قیمت پایین نفت و کاهش درآمد دولت دوچندان شده است.

بیشتر