آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۱۸

 • ساماندهی تعطیلات

  مدت‌هاست که موضوع دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته موردتوجه کارشناسان و روزنامه‌نگاران قرار گرفته و صحبت‌های کارشناسی و سیاستی پیرامون این بحث قوت پیدا کرده است.
 • هدف گیری مکانی و زمانی

  دکتر ناصر رضائی عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
  برنامه‌ریزی و مدیریت زمان به‌عنوان یکی از ارزشمندترین داشته‌های هر انسان و هر جامعه‌ای از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است؛ بنابراین آدم‌های موفق و به تبع آن جوامع موفق آنهایی هستند که به این سرمایه عظیم بیشترین توجه را داشته و بالاترین اعتبار را برای آن قائل هستند.
 • استثنای ایرانی در الگوی جهانی

  سيده فاطمه حسيني نماینده مجلس شورای اسلامی
  بررسی تقویم رسمی کشور نشان می‌دهد در حال حاضر ۷۶ روز تعطیلی رسمی اعم از مناسبت‌های مذهبی و ملی در کشور داریم. در نگاه اول این تعداد تعطیلات رسمی از میانگین جهانی بالاتر به‌نظر می‌‌آید. این در حالی است که با در نظر گرفتن تعطیلات پایان هفته، فراوانی تعطیلات در ایران بعد از یمن در قعر جداول جهانی قرار دارد. اهمیت تعطیلات زمانی بیشتر روشن می‌شود که میزان بهره‌وری نیروی انسانی در کشور با سایر کشورها مقایسه می‌شود. پایین بودن قابل ملاحظه سطح بهره‌وری نیروی انسانی در مقایسه با سایر کشورهای جهان و فاصله معنی‌دار در دستیابی به اهداف برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور در این زمینه می‌تواند موید بهینه نبودن تعطیلات رسمی در کشور باشد. بر اساس تحقیقات حوزه مدیریت منابع انسانی، تعطیلات تاثیر مستقیمی بر بهره‌وری سرمایه انسانی دارد.
 • منافع سه جانبه

  علیرضا خائف نایب رئیس کمیسیون گردشگری
  اساسا در هر نظام اجتماعی، مهیا‌سازی زمینه‌های مساعد و راهبردی برای رفع نیازهای اساسی مردم کشور یکی از مهم‌ترین وظایف دولتمردان محسوب می‌شود و از آنجا که رفاه و نشاط اجتماعی افراد به نوعی در گرو توانمندی اقتصادی و بهبود اوضاع معیشتی آنهاست، بدیهی است که اتخاذ تصمیماتی راهبردی برای تقویت توان اقتصادی و تسهیل محرک‌های موثر در آن، از جمله مقدماتی‌ترین اقدامی است که رشد آتی را رقم خواهد زد.

بیشتر