• بحران اقتصادی در ترکیه

  احسان آذری‌نیا: همه‌گیری کرونا به ترکیه مانند دیگر کشورهای جهان لطمات بزرگی وارد کرده، البته از پیش عوامل گوناگونی سبب ضعف اقتصاد، کاهش شدید ارزش پول ملی و رشد نرخ تورم شده بود. مخالفت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با افزایش نرخ‌های بهره یک عامل بدتر شدن شرایط اقتصادی این کشور بوده است. اما به‌نظر می‌رسد تغییراتی هر چند کوتاه‌مدت، در سیاست‌های اقتصادی پدید آمده است. اوایل ماه جاری میلادی، پس از مدتی کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار، اردوغان رئیس بانک‌مرکزی را برکنار کرد و اندکی بعد وزیر دارایی ترکیه که داماد اردوغان است استعفا داد. از سوی دیگر بانک‌مرکزی ترکیه در نخستین نشست سیاست‌گذاری خود پس از انتخاب رئیس جدید این نهاد، نرخ‌های بهره را بالا برد.
 • بازگشت از مسیر توسعه

  آگست تانو کوامه موسسه بروکینگز
  اقتصاد ترکیه شبیه اقتصادهای دیگر جهان به‌شدت تحت‌تاثیر منفی بحران کرونا قرار گرفته است. این بحران که هر چند دهه یک‌بار ممکن است رخ دهد و بر مردم ۲۱۶ کشور اثر گذاشته ماه مارس در ترکیه شروع شد و به اقتصاد آن کشور که در مراحل اولیه رسیدن به ثبات و از سر گذراندن بحران اواسط سال ۲۰۱۸ بود لطمات بزرگی زده است. حالا سوال اصلی این است که برای عبور از بحران کنونی و سامان دادن به شرایطی که طی دو سال اخیر حاکم بوده چه رویکردی در سیاست‌های اقتصادی باید اتخاذ شود؟ واکنش اولیه ترکیه به بحران کرونا سبب شد برخی اثرات منفی‌تر بحران مهار شود البته مشکلات اقتصادی درحال ظهور، سبب شده لازم باشد سیاست‌هایی برای مهار نقدینگی اجرا شود. در آغاز بحران، فاصله‌گذاری اجتماعی، محدود شدن جابه‌جایی‌ها، تست‌گیری و افزایش ظرفیت در بخش درمان به مهار ویروس کمک کرد و موارد مرگ‌ومیر پایین باقی ماند. در سه ماهه سوم سال‌جاری میلادی عملا رشد اقتصاد متوقف شد، با این حال تدابیر مالی و پولی برای حمایت از بخش‌هایی که بیشترین لطمات را از بحران دیده بودند اتخاذ شد.
 • شکست سیاست‌های انبساطی

  منکس توکیای عرب‌نیوز
  سال‌جاری میلادی برای اقتصاد ترکیه یک سال پرالتهاب بوده و بحران ارزی و نوسان در نرخ‌های بهره سبب کاهش شدید اعتماد سرمایه‌گذاران شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، چندی پیش‌ با یک حکم، رئیس بانک‌ مرکزی را برکنار کرد. همچنین وزیر دارایی که داماد رئیس‌جمهور است از سمت خود کناره‌گیری کرده است. این تحولات سبب اضطراب تمامی فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران در بازار مالی درباره آنچه در آینده رخ خواهد داد، شده و حالا سرمایه‌گذاران امیدوارند سال آینده میلادی وضعیت اقتصادی بهبود یابد. وزیر دارایی که اواسط سال ۲۰۱۸ در این سمت قرار گرفته بود برای حفظ ارزش پول ملی ترکیه از ذخایر ارزی کشور استفاده کرده و سبب شد ذخایر ارز خارجی به‌شدت کاهش یابد. اقدامی که نه تنها به حفظ ارزش لیر منجر نشد، بلکه تبعات بزرگ برای اقتصاد این کشور داشت.
 • داماد نگون بخت اردوغان

  لورا پایتل فایننشال‌تایمز
  ترکیه در اقدامی که نشان‌دهنده تغییر مسیر سیاست‌های اقتصادی پس از دگرگون شدن اعضای اصلی تیم اقتصادی این کشور است، هفته گذشته نرخ‌های بهره را به میزانی که در دو سال گذشته بی‌سابقه بود بالا برد. در نخستین نشست سیاست‌گذاری بانک‌مرکزی ترکیه به ریاست ناجی آغبال، رئیس جدید بانک‌مرکزی، برای مهار نرخ تورم و کمک به رشد ارزش لیر، نرخ بهره یک هفته‌ای وام دهی بانک‌مرکزی به بانک‌های تجاری ۷۵/ ۴ درصد بالا برده شد و به ۱۵ درصد رسید. پس از اعلام این تصمیم، ارزش لیر در برابر دلار فورا ۳ درصد افزایش یافت البته اندکی بعد میزان رشد به ۹/ ۱ درصد کاهش پیدا کرد. ارزش لیر اکنون نسبت به پایان سال گذشته همچنان بیش از ۲۰ درصد پایین‌تر است.
 • راز سقوط لیر

  مارک جونز رویترز
  اوایل ماه جاری میلادی کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار، این ریسک را پدید آورده بود که اقتصاد ترکیه دچار یک بحران عمیق و فراگیر شود، اما اقدام اردوغان در برکنار کردن رئیس بانک‌مرکزی و همچنین استعفای وزیر دارایی ترکیه سبب شد روند کاهش ارزش لیر معکوس شود. هفته گذشته عملکرد لیر بهترین عملکرد هفتگی طی دو دهه اخیر بود. تصمیم پنج‌شنبه گذشته بانک‌مرکزی یعنی بالا بردن نرخ‌های بهره نشان داد تغییراتی در حال رخ دادن است البته اقدام اردوغان یعنی انتخاب فردی جدید برای ریاست بانک‌مرکزی، تا اندازه‌ای نشان داده بود شیوه‌های قبلی تغییر خواهد کرد.
 • سیاست برجامی ایران

  نگار باقری: انتخاب جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، روزنه امیدی برای رفع تحریم‌های این کشور علیه ایران ایجاد کرد.
 • سیاست داخلی و تحریم‌های خارجی

  دکتر یوسف مولایی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
  سیاست خارجی کشورها، ابزاری است برای پیشبرد اهداف ملی و حمایت از منافع ملی در سطح بین‌المللی. هویت ملی هر کشور مجموعه ویژگی‌های پایدار و اصول و ارزش‌هایی است که با آن خود را به دنیای بیرونی معرفی و نقش عمده‌ای در توانمند‌سازی سیاست خارجی ایفا می‌کند. دفاع از استقلال کشور با ابزار دیپلماتیک، یکی از کارکردهای اصلی سیاست خارجی است.
 • معنای مذاکره در فرهنگ ایرانی

  هادی خسروشاهین تحلیلگر روابط بین‌الملل
  چرا ایرانی‌ها چانه‌زنی دیپلماتیک را یک نشانه ضعف می‌دانند؟ فرهنگ استراتژیک ایران بیانگر برخی ناسازگاری‌ها و عدم‌انطباق‌ها با مولفه‌های دنیای مدرن است. یکی از عوامل کانونی و محوری در این عدم‌انطباق برخورداری ایران از «تاریخ دور» و گذشته‌ کهن است؛ تاریخی که باشکوه و عظمت ایران همراه بوده است ولی بازتولید آن حداقل از قرن نوزدهم به این سو دچار وقفه می‌شود.
 • دیپلماسی در خدمت تهدیدزدایی

  دکتر طهمورث غلامی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  سیاست خارجی به مثابه مکانیزمی برای نوع مواجهه دولت‌ها با محیط بیرونی، یکی از اصلی‌ترین وجوه سیاست‌گذاری دولت‌ها است. سیاست خارجی به این معنی است که تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری صرفا محدود به عرصه داخلی و سیاست‌های درونی کشورها نیست و دولت‌ها باید از آمادگی و توانایی تشخیص سیاست مطلوب برای محیط بیرونی خود نیز برخوردار باشند.
 • فشار هوشمند به جای فشار حداکثری

  محمودرضا رهبرقاضی عضو هیات علمی گروه علوم انسانی دانشگاه اصفهان
  جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، شنبه ۱۷ آبان (۷ نوامبر) از سوی رسانه‌های آمریکا پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اعلام شد. زمامداری بایدن و دموکرات‌ها در آمریکا از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) آغاز می‌شود. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود نه‌تنها بر سرنوشت شهروندان این کشور بلکه بر سرنوشت اتباع بسیاری از کشورهای جهان تاثیر می‌گذارد. راهیابی نامزد دموکرات‌ها به کاخ سفید این پرسش را پدید می‌آورد که آمریکا در دوران پس از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده و با رئیس‌جمهوری جدید چه سیاستی را در مواجهه با بحران‌ها و چالش‌های پیش رو در عرصه جهانی اتخاذ خواهد کرد. در این گزارش برخی از چالش‌های پیش روی سیاست خارجی ایران بررسی شده است.
 • کسب‌و‌کارها پس از انتخابات آمریکا

  بهاره چراغی: اقتصاد ایران با انتخاب رئیس‌جمهور جدید آمریکا، چه چشم‌اندازی خواهد داشت؟ شاید این روزها یکی از کلیدی‌ترین سوالاتی که درخصوص آینده اقتصاد کشورمان مطرح می‌شود این باشد که سرنوشت اقتصاد ایران بعد از رفتن ترامپ که یکی از بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها را برای ایران رقم زد چه خواهد شد؟ کدام‌ محدودیت‌ها برطرف و کدام درها به روی کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی باز خواهد شد؟ در این میان سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی به سراغ کدام فرصت‌ها گام بردارند؟ تحلیلگران معتقدند در این ماه‌های باقیمانده به پایان دولت دوازدهم، شاید به جای منتظر ماندن برای بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی، بهتر باشد از فرصت به وجود آمده بهره ببریم و به مواردی که مورد غفلت واقع شده‌اند، سر و سامان بدهیم. باشگاه اقتصاددانان در پرونده امروز به دنبال پاسخی برای سوالات مطرح شده رفته است.
 • دو پرسش درباره آینده اقتصاد

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران
  آیا ریاست‌جمهوری بایدن باعث حرکت آمریکا به سوی شکل دادن یک توافق جدید با ایران یا بازگشت به برجام و گشوده شدن گره تحریم‌ها می‌شود؟ تاثیر گشودن بند تحریم‌ها از پای اقتصاد ایران، بر کسب‌وکارها و زندگی مردم چگونه خواهد بود؟ پاسخ پرسش اول کار سیاست‌مداران و صاحب‌نظران علوم سیاسی است، اما موضوع این یادداشت آن است که برداشته شدن تحریم‌ها چه تاثیری بر آینده اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟
 • خوش‌بینی ادامه دارد؟

  فریال مستوفی نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تهران
  یکی از کلیدی‌ترین پرسش‌هایی که در شرایط فعلی وجود دارد این است که بعد از انتخاب جو بایدن برای ریاست‌جمهوری آمریکا، چشم‌انداز آینده اقتصاد ایران چگونه ترسیم خواهد شد؟
 • فرصت‌سوزی نکنیم!

  یلدا راهدار نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی
  تحریم واژه‌ای است که دهه‌هاست با اقتصاد ایران عجین شده و سایه سنگین آن در برهه‌های زمانی مختلف توانسته بیشترین تاثیر را بر وضع اقتصادی کشور داشته باشد. نفت به‌عنوان حلقه اتصال ایران به جهان در پوشش روابط تجاری و سیاسی به‌عنوان عاملی شناخته شده که قدرت را انحصاری به دولت واگذار می‌کند و از آنجا که افسار این اقتصاد از دیرباز در دستان صادرات نفتی بود، بنابراین به شدت به رویدادهای بین‌المللی واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل است که همواره از نفت به‌عنوان ابرازی علیه ایران استفاده می‌شود.
 • انتظار برای رفع تحریم‌ها

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  نه تنها اقتصاد ایران که اقتصاد جهان زنجیره‌ای متصل و بزرگ است. کشورها حلقه‌های به هم وابسته‌ای هستند که خواسته و ناخواسته بر زنجیره اقتصاد جهانی اثربخشی دارند. اقتصادهای بزرگ جهان، اما گاهی به سیاسی‌ترین شکل ممکن اداره می‌شوند. ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا ۴ سال سیاست‌های غیرمنطقی خود را بر اقتصاد جهانی تحمیل کرد. تحریم‌های ظالمانه و تصمیمات سیاسی و غیر انسانی علیه کشورمان نیز تنها بخشی از سیاست‌های ترامپ در اقتصاد جهانی بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر