آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۱۰

 • ساعت شنی برجام

  اردیبهشت ۹۷ را در حالی آغاز می‌کنیم که ساعت شنی برجام، موعد بیست‌ودوم این ماه را به‌عنوان نقطه پایان نشانه رفته است. طی چند روز گذشته طرفین مواضع خود را به کرات اعلام کرده‌اند. محمد جواد ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک اعلام کرده است که «ایران انتخاب‌های گسترده‌ای در صورت خروج آمریکا از برجام دارد» و عراقچی توافق‌نامه برجام را توافقی امنیتی دانسته که «با امنیت منطقه و بین‌الملل سروکار دارد».
 • سیاست دو وجهی آمریکا

  دکتر یوسف مولایی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
  سند برجام از دل مذاکرات طولانی و پرفراز و نشیب ایران نخست با سه کشور اروپایی (فرانسه،آلمان و انگلیس) و متعاقبا آمریکا، چین و فدراسیون روسیه جوانه زد. فضای مساعد بین‌المللی و تحول در سیاست خارجی ایران با دولت تدبیر و امید و پشتیبانی قاطع مردم ایران از دولت روحانی در مقابله با چالش‌های داخلی و خارجی بستر مناسب برای تولد برجام را فراهم کرد.
 • دیپلماسی تعادلی اروپا

  دکترابراهيم متقي استاد دانشگاه تهران
  در روزهای آغازین ماه می ۲۰۱۸ نشانه‌هایی از ابهام جدید و التهاب درباره چگونگی تصمیمات جدید دولت ترامپ نسبت به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران شکل خواهد گرفت. این امر به‌گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر بر ساختار اقتصادی و نوسانات بازار ارز ایران تاثیر خواهد گذاشت. اگر دونالد ترامپ تعلیق تحریم هسته‌ای ایران را تمدید نکند، آشفتگی جدیدی در بازار اقتصادی ایران ایجاد خواهد شد. هدف برخی از کارگزاران سیاست خارجی و امنیتی آمریکا را می‌توان براساس «گزینه تغییر رژیم ایران» دانست.
 • پیام تیم«بولتون، پمپئو»

  دکترمهسا روحی محقق فوق‌دکترا دانشگاه هاروارد
  از نظر بسیاری از کارشناسان، اظهارات پمپئو و بولتون نشان‌دهنده آغاز برنامه‌ای جدید برای تشدید احتمال حمله نظامی به ایران است، به‌ویژه سابقه دیدگاه‌های ایدئولوژیک بولتون همگی در راستای چنین برنامه‌‌ای است. با این وجود، تغییراتی که ترامپ در ترکیب تیم امنیت ملی خود ایجاد کرده، ممکن است لزوما با هدف استفاده از قدرت نظامی نباشد. بلکه حرکتی باشد تا با تقویت اعتبار تهدید نظامی آمریکا علیه ایران و ارعاب دیگر بازیگران، موقعیت ایالات‌متحده را در مذاکرات مستحکم کند.

بیشتر