آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۰۶

 • آینده صنعت خودرو

  سال ۹۷ را در حالی آغاز می‌کنیم که بخش‌های مختلف اقتصادی با مشکلاتی جدی دست به گریبان هستند و حواشی پیش آمده پیرامون نرخ ارز نیز در طول چند ماه اخیر مزید بر علت شده است.
 • فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو

  امیرحسن کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم ‌وصنعت
  سال ۹۷ با بیم‌ها و امیدها آغاز شده است. امسال سال حمایت از تولید ملی است و از این نظر باید تولیدکنندگان به علت تشدید حمایت‌های خاص از تولید داخلی خوشحال باشند. اما صنعت خودرو نمی‌تواند به این موضوع در این سال امیدی داشته باشد. چرا که در این ۴۰ سال حمایتی نبوده است که از صنعت خودرو در ظاهر نشده باشد. حمایت ظاهری دیگری مانند بالا بردن تعرفه‌ها و تحریک بازار با تزریق پول در سال‌های گذشته به خوبی و در حد اعلای آن اجرا شده است.
 • خانه تکانی بزرگ؟

  حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو
  جایی خواندم که بیل گیتس گفته بود که «اگر جنرال موتورز مثل صنعت کامپیوتر پا به پای تکنولوژی حرکت کرده بود، الان ما خودروهایی ۲۵دلاری با مصرف یک لیتر برای هر ۳۵۰ کیلومتر سوار می‌شدیم». آنانی که با صنعت خودرو عجین هستند شاید بهتر بدانند که رسیدن به چنین هدفی تقریبا محال است.
 • فرجام میوه برجام

  فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو
  بستر صنعت و اقتصاد ایران در عین برخورداری از فرصت‌های بی‌نظیر با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است که روند توسعه پایدار را تهدید می‌کند. عدم مدیریت چالش‌ها و عدم استفاده صحیح از فرصت‌ها در درازمدت می‌تواند وضعیت نامطلوبی در اقتصاد ملی ایجاد کند. سال جاری در حالی آغاز شده است که تنش‌های ارزی سال گذشته در همان بدو شروع سال تشدید شد. هرچند نهایتا با دخالت دولت و بانک مرکزی و ابلاغ نرخ دستوری تلاش شده است این معضل مدیریت شود، ولی عدم رسیدگی به منشأ اصلی مشکلات و عبور از آنها با راه‌حل‌های بعضا کوتاه‌مدت می‌تواند شرایط بغرنج‌تری در آینده ایجاد کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر