آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۹۹

 • سیاست‌گذاری رفتاری

  سیاست‌گذاری اساسا روش‌شناسی‌ها و رهیافت‌های نظری متنوعی دارد که از مدل‌های متفاوت بهره می‌گیرد. به این ترتیب که می‌توان گفت هر مدل اقتصادی و هر فرآیند تعیین سیاستی، ترکیبی از روش‌شناسی خاص، مبانی تئوریک و نظری مشخص و در نهایت شکلی‌ خاص از فرآیند اجرایی است.
 • دوری از «شاخص‌زدگی»

  مرتضي زمانيان مدير گروه مطالعات اقتصادي انديشکده مطالعات حاکميت و سياست‌گذاري
  به یاد دارم در مقدمه یکی از مقالات حوزه اقتصادسنجی داستان طنزگونه‌ای با محتوای ذیل ذکر شده بود.در جلسه‌ای جناب نخست‌وزیر از سه مشاور خود سوال می‌کند که مجموع کسری بودجه ‌۲ میلیارد دلاری سال گذشته و ۳ میلیارد دلاری سال جاری چه میزان است؟ مشاور اول که از قضا ریاضیدان نیز است، بلافاصله پاسخ می‌دهد ۵ میلیارد دلار. پس از او مشاور فیزیکدان می‌گوید که اگر بخواهیم دقیق تر گفته باشیم، کسری بودجه دولت مجموعا ۵ میلیارد دلار با خطای مثبت یا منفی ۵۰ میلیون دلار است. مشاور اقتصاددان که متخصص اقتصادسنجی است اندکی تعلل کرده، سپس به کنار نخست وزیر رفته و آهسته در گوش نخست‌وزیر می‌گوید دوست داری چه میزان کسری بودجه داشته باشی، با اعداد موجود همان را برای شما به دست خواهم آورد.
 • آزمایش‌های کنترل شده تصادفی

  زهرا موسوی پژوهشگر اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف
  بسیاری از سوالاتی که در اقتصاد مطرح می‌شود از جنس سوالات علّی است، به‌عنوان مثال، آیا سیاست حذف یارانه یک سیاست بهینه برای همه اقشار جامعه است؟ آیا سیاست‌های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی تاکنون موثر بوده‌اند؟ آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کاهش مصرف انرژی را در پی خواهد داشت؟ چند دهه قبل، در سال ۱۹۲۵، فیشر آماردان، یک روش جدید برای پاسخ به چنین سوالاتی پیشنهاد داد: آزمایش‌های کنترل شده تصادفی (RCT). در آزمایش‌های کنترل شده تصادفی، اختصاص واحدهای مختلف به گروه‌های درمانی مختلف به‌صورت تصادفی انجام می‌شود. این روش، از این مساله اطمینان حاصل می‌کند که ویژگی‌های غیر‌قابل مشاهده واحدها هنگام تخصیص در گروه‌ها، در تفاوت میان دو گروه نقش نداشته و هر گونه تفاوت بین گروه درمان و گروه کنترل نشان‌دهنده تاثیر درمان و اثر متغیر مستقل بوده است.
 • اصول سه‌گانه تصمیم‌سازی

  اميرمحمد تهمتن پژوهشگر انديشكده مطالعات حاكميت و سياست‌گذاري دانشگاه صنعتي شريف
  سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد هیچ‌گاه به‌جز در دوران حاضر امکان بروز و اثرگذاری زیادی نداشته است. دسترسی گسترده به آمار و اطلاعات، به‌وجود آمدن روش‌های جدید تحقیق و پژوهش (همچون آزمایش‌های میدانی یا سنجه‌های کنترل‌شده تصادفی) و افزایش توجه عمومی به اثر‌بخشی سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده به سیاست‌گذاران این توانایی را داده است تا میزان کارآیی و اثربخشی سیاست‌گذاری‌های مختلف را بر اساس هزینه و فایده اجتماعی و همچنین دیگر معیارها تعیین کنند.

بیشتر