آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۹۷

 • فرجام برجام

  چند هفته دیگر یعنی در دوازدهم ماه مه، ترامپ باید بار دیگر نظر خود را درباره پایبندی ایران به پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اعلام کند و بسیاری از کارشناسان و مقامات آمریکایی معتقدند او این بار تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نخواهد کرد. در این حالت آمریکا از برنامه اقدام مشترک خارج می‌شود و به باور تحلیلگران، این رویداد در شرایط کنونی برای آمریکا و جهان تبعات منفی دارد.
 • بازی‌خوانی اروپایی‌ها

  جاش روجین واشنگتن پست
  در حالی که بحث‌های زیادی درباره موضع احتمالی ترامپ در قبال پیمان هسته‌ای ایران مطرح است، نقش آفرینان در داخل و خارج دولت آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای رویدادهایی هستند که فردای روز خروج آمریکا از این پیمان رخ خواهد داد. مقامات کاخ سفید و نمایندگان کنگره عموما معتقدند اگر آمریکا و همپیمان‌های اروپایی این کشور نتوانند بر سر تغییر محتوای پیمان یادشده به توافق برسند ترامپ به وعده خود عمل خواهد کرد و از این پیمان خارج می‌شود. در واقع اگر در روز دوازدهم ماه مه ‌ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نکند این پیمان را نقض کرده و به احتمال زیاد پس از آن، ترامپ خروج آمریکا از این پیمان را اعلام می‌کند.
 • ارزیابی سناریوی سوم

  الی لیک بلومبرگ
  حدود ۳۵ روز دیگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، باید بار دیگر تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند، اما به‌نظر می‌رسد او این‌بار چنین نخواهد کرد و عملا آمریکا از برنامه اقدام مشترک خارج خواهد شد. ترامپ اعلام کرده اگر هم‌پیمان‌های اروپایی آمریکا نقایص پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را که شامل آزمایش‌های موشکی، روند بازرسی‌ها و چند مورد دیگر را رفع نکنند آمریکا در این پیمان باقی نخواهد ماند.
 • دو پرونده بزرگ

  دیوید سانجر نیویورک تایمز
  با آنکه برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند، اما معمولا از این دو برنامه همزمان یاد می‌شود و اکنون که ترامپ قصد دارد در هفته‌های آینده با رهبر کره شمالی مذاکره کند و از پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران خارج شود، توجه به برنامه‌های هسته‌ای این دو کشور اهمیت بالایی پیدا کرده است.
 • سورپرایز جدید ترامپ؟

  مارتین پنگلی گاردین
  در ۱۴ ماه اخیر، دونالد ترامپ در مناسبت‌های مختلف از پیمان هسته‌ای ایران انتقاد کرده و آن را بدترین پیمان آمریکا در تاریخ این کشور توصیف کرده است. او اخیرا با تغییراتی که در مقامات کاخ سفید داده زمینه را برای خروج آمریکا از این پیمان فراهم کرده است. درباره موضع‌گیری ترامپ در دوازدهم ماه مه یعنی چند هفته دیگر در قبال پیمان هسته‌ای ایران، دیدگاه‌های مختلف مطرح شده است. عده‌ای معتقدند آمریکا در این پیمان باقی خواهد ماند؛ اما تحریم‌های غیر هسته‌ای را افزایش می‌دهد و همزمان تلاش خواهد شد هم‌پیمان‌های اروپایی آمریکا به خروج از این پیمان یا اصلاح آن متقاعد شوند.

بیشتر