آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۸۳

 • بورس و سناریوهای نرخ ارز

  نوسانات شدید نرخ ارز در یکی دو ماه اخیر و تقاضای بالا برای خرید و سرمایه‌گذاری در این بخش، سیاست‌گذاران را به تدبیر در ایجاد راه چاره‌ای برای برون‌رفت از این شرایط وادار کرد. به این ترتیب بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در حالی از روز شنبه ۲۸ بهمن ماه به‌عنوان آخرین راه حل مهار نوسان دلار اجرا شد که مهلت دو هفته‌ای مزبور در آخرین روز کاری هفته گذشته به اتمام رسید.
 • واکنش متفاوت در بخش‌های اقتصادی

  مهرداد خالقی کارشناس بازار سرمایه
  طی ماه‌های اخیر با رشد ۳۰ درصدی نرخ دلار در بازار آزاد، بار دیگر نگاه ها به بازار ارز و تاثیر آن بر سایر بازارها معطوف شده است. طبیعتا بازار سهام هم از این قاعده مستثنی نیست و تغییرات نرخ ارز بر این بازار هم تاثیرگذار است. نوسانات نرخ ارز در کنار عواملی چون تحولات سیاسی، اقتصادی، بازارهای جهانی و ... بر بازار سهام موثر است. تاثیر نرخ ارز بر قیمت سهام هر شرکت می‌تواند متفاوت باشد و تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. این تاثیر به ماهیت و زمینه فعالیت شرکت‌ها بستگی دارد و از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است.
 • شاخص در برابر چراغ قرمز

  عباس ضیایی نیری کارشناس بازار سرمایه
  بدون شک نوسانات ارزی تاثیر مهمی در رشد یا سکون نمادها و در مجموع تغییرات در شاخص‌ کل بازار سهام خواهد داشت. به این ترتیب تکرار نوع درمان جدید در ساختار اقتصاد کشور تاثیری بر اصلاح دائمی این معضل بزرگ نخواهد داشت.
 • امیدواری در صنایع بالادستی

  ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه
  بخش زیادی از بازار سهام ایران وابسته به ارز است. علاوه بر شرکت‌هایی که محصول خود را به‌طور مستقیم صادر می‌کنند، چه بسیار شرکت‌هایی که محصولات آنها بر پایه دلار بازار آزاد در بورس‌های کالایی تعیین می‌شود و اگر هلدینگ‌های مالک آنها را نیز در نظر بگیریم عملا ۷۰ درصد بازار سهام به لحاظ ارزش بازار، وابستگی به نوسانات ارز خواهند داشت.
 • چرا حساسیت بازار اندک است؟

  علیرضا مستقل کارشناس بازار سرمایه
  افزایش نرخ دلار در مدت اخیر در حالی از یکسو با شرایط فعلی اقتصاد کشور و از سوی دیگر با مسائل ایجاد شده درخصوص حواشی برجام، همگام شد که این امر سبب شد تا بازار سرمایه و معامله‌گران این بازار توجه چندانی به افزایش نرخ ارز و تاثیر این موضوع بر بورس نداشته باشند. چرا که سرمایه‌گذاران افزایش مزبور را بیشتر ناشی از مسائل ریسک سیستماتیک کشور می‌دانستند تا دلایل اقتصادی. به این ترتیب مشاهده کردیم که با رشد نرخ دلار، واکنش چندانی نسبت به آن ایجاد نشد.
 • ریسک سیستماتیک نوسانات

  رضا قهرمانی کارشناس بازار سرمایه
  تاثیرات نرخ ارز و نوسانات این بازار در تمامی بازارهای مالی کشور و به خصوص بازار سرمایه کاملا مشهود است. اما در حال حاضر نوسانات شدید و خارج از کنترل این نرخ سبب شد تا دولت به اتخاذ تصمیمی جدید بپردازد. اما تصمیم مزبور موجب شد فرصت‌های موجود در این بازار به یک تهدید تبدیل شود. بر اساس مدل‌های اولیه نرخ ارز بر مبنای نظریه برابری قدرت خرید(ppp) شاید افزایش معقول برای نرخ ارز مناسب و قابل پیش‌بینی باشد. این در حالی است که در اتفاقات اخیر کنترل نرخ ارز به‌خاطر مسائل مختلف از دست دولت خارج شده بود. به این ترتیب با اعمال زور و محدودیت‌های حکومتی و حاکمیتی کنترل را به‌طور موقت به دست گرفت و حتی به‌خاطر مدیریت، سیاست‌های پولی خود مانند کاهش نرخ سود بانکی را کنار گذاشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر