آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۸۰

 • سیاست اقتصادی دولت لیبرالی است؟

  در سال‌های پس از انقلاب همواره در عرصه اندیشه و تفکر بخشی از نیروهای سیاسی و بعدها سیاست‌گذاران اقتصادی متهم به پشتیبانی و اتخاذ رویکرد لیبرالی بوده‌اند و پس از گذشت نزدیک به ۴ دهه همچنان این ناسزای سیاسی نسبت به بخشی از سیاست‌مداران و مخصوصا اقتصاددانان ادامه دارد. در دولت‌های نهم و دهم به دلیل استقرار به اصطلاح مخالفان نیروهای لیبرال، شاهد ادامه نقد این جریان بودیم. تا جایی که نیروهایی که خود را انقلابی می‌خواندند در بالاترین سطوح سیاسی افرادی را متهم به اتخاذ رویکرد لیبرالی در سیاست‌گذاری کرده و آنان را از عرصه سیاست‌گذاری حذف کردند. این موضع تا نیمه‌های دولت دهم ادامه داشت اما بحران اقتصادی که در نتیجه مدیریت و سیاست‌گذاری‌های دولت دهم شکل گرفته بود بسیاری از مردم را از سیاست‌گذاری اقتصادی این گروه ناامید کرد.
 • شکاف در تئوری و عمل

  دکتر موسی غنی‌نژاد اقتصاددان
  اخیرا در عرصه بحث و تبادل نظر درخصوص مسائل اقتصادی، برخی ادعا می‌کنند سیاست‌های دولت با رویکرد لیبرالی مسبب شرایط امروز اقتصاد ایران است و اعتراض‌های اجتماعی نیز ریشه در این سیاست‌ها دارد. اما تمام کسانی که چنین ادعایی دارند یک مورد سیاست‌گذاری هم برای صحت ادعای خود نمی‌توانند ذکر کنند. برای روشن شدن این موضوع که آیا واقعا دولت سیاست‌های لیبرالی را به اجرا گذاشته است یا نه، بهتر است مصداقی بحث کرد. می‌توان جزء به جزء این سیاست‌ها را بررسی و مشخص کرد که آنها در عمل با چه رویکردی اجرا شده‌اند و چه مضمونی داشته‌اند.
 • انفعال در سیاست‌گذاری

  دکتر پویا جبل عاملی اقتصاددان
  نقد‌های مطرح شده از سوی مخالفان سیاست‌های دولت این سوال را در اذهان به‌وجود می‌آورد که مگر در عرصه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری اقتصادی اتفاقی رخ داده یا سیاستی اعمال شده است که درخصوص لیبرالی بودن آن بحث کنیم؟ آنچه از استقرار دولت در سال ۱۳۹۲ تاکنون مشاهده شده است، فارغ از مسائل مربوط به مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به اجرایی شدن برجام که منجر به تحولاتی در زمینه نفت و گاز شد، سایر وزارتخانه‌های اقتصادی دارای سیاست‌های منسجم اقتصادی نبوده‌اند که بخواهیم سیاست‌های آنان را لیبرالی یا غیرلیبرالی ارزیابی کنیم. به عبارت دیگر می‌توان گفت اتفاقی رخ نداده است که بتوان مجموعه‌ای از سیاست‌ها را دسته‌بندی کرد و آن را لیبرالی نامید. آنچه می‌توان گفت این است که دولت به گونه‌ای عمل کرده است که شرایط را بدتر از آنچه هست نکند. بنابراین یک سیاست آگاهانه و ارادی را از سوی دولت مشاهده نمی‌کنیم تا سیاست‌ها و جهت‌گیری آن را نامگذاری کنیم، چرا که اصلاحی صورت نگرفته است که آن را لیبرالی یا ساختاری بدانیم.
 • رتبه پایین در آزادی اقتصادی

  امیرحسین خالقی دکترای سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران
  کسانی گفته‌اند کتاب‌های کلاسیک آنهایی هستند که هیچ‌کس آنها را نخوانده است، ولی همه از آنها تعریف می‌کنند! به سیاق این گفته نغز می‌توان گفت که برخی از مفاهیم هم هستند که خیلی‌ها از آن سر در نمی‌آورند، ولی دوست دارند آن را همچون ناسزا تکرار کنند و دیگران را به آن متهم کنند؛ اگر بخواهیم در بحث و نقدهای اقتصادی ایران به نمونه‌ای از این دست مفاهیم اشاره کنیم، اولین گزینه‌ای که به ذهن می‌رسد، چیزی نیست جز کلمه قبیح «نئولیبرالیسم»!
 • ارزیابی لایه‌های تصمیم‌گیری

  مهران بهنیا کارشناس اقتصادی
  ابتدا باید مشخص شود منظور از سیاست‌های اقتصادی لیبرال چیست. در منابع اصلی دانشگاهی در رشته اقتصاد (کتب متعارف اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اقتصاد سنجی و...) به دشواری می‌توان واژه‌ «لیبرال» را یافت. اما در سایر منابع مانند مقالات اقتصادی یا کتب مرتبط با توسعه واژه‌های سیاست‌های اقتصادی لیبرال (liberal economic policies) یا آزادسازی (Liberalization) پرکاربرد است و البته معنای مشخصی منظور نویسنده است.

بیشتر