آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۷۸

 • ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها

  استارت‌آپ اصطلاحا به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که در نتیجه یک کارآفرینی به دنبال رفع نوآورانه یک نیاز از اجتماع است. زمان زیادی از استارت‌آپ به مفهوم نوین آن نمی‌گذرد اما بسیاری از این نوع از کسب و کارها به رقبای جدی بازارهای سنتی تبدیل شده و بسیاری از آنها را از عرصه اقتصادی خارج کرده‌اند.
 • تشخیص حباب در قیمت‌ها

  میثم زرگرپور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه سیناتک
  اگر اهلش باشید و خودتان را در معرض خبرهایش قرار بدهید، موضوع ارزش‌گذاری‌هایی که این روزها روی استارت‌آپ‌ها انجام می‌شود، ممکن است حتی سرتان را درد بیاورد! برای آنهایی که عمری در صنایع سنتی‌تر کار کرده یا از ساز و کارهای آنها اطلاع داشته‌اند، شنیدن اعداد چند صد میلیاردی برای کسب و کارهایی که دارایی‌های‌شان از جنس معمول و ملموس نیست، شاید زیاد منطقی نباشد. این‌جور وقت‌ها، یکی از اولین احتمالاتی که به ذهن می‌رسد، «حباب بودن» این ارزش‌گذاری‌ها و پول‌های رد و بدل شده است. بدبین‌ترها ممکن است حتی به مسائلی مانند پولشویی هم فکر کنند.
 • خواندن نانوشته‌های بنگاه

  محمد احمدی مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری اسمارت‌آپ
  در پنل سرمایه‌گذاری مراسم یلدای کارآفرینان استارت‌آپی، بحثی درخصوص ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها مطرح شد. یکی از نکات اصلی و چالش‌برانگیز این بحث، اختلاف دیدگاه فعالان بورس و اکوسیستم استارت‌آپی بود. خلاصه بحث چنین بود که استارت‌آپ‌ها نه از حیث مستندات و نه از حیث جذابیت صورت‌های مالی، وضعیت مناسبی ندارند. ارزش‌گذاری‌های مطرح‌شده توسط آنان نیز بسیار بیشتر از واقعیت آنها است. به‌عنوان شخصی که تحصیلات و تجربه زیادی در حوزه مالی داشته و در یک شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه، مشغول به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها هستم، این اختلاف دیدگاه را متوجه شده و می‌توانم برای رفع آن نیز راهکارهایی ارائه دهم. در این یادداشت، ابتدا به چند تصور غلط درخصوص ارزش‌گذاری اشاره می‌کنم، سپس به رویکردهای ارزش‌گذاری می‌پردازم و در انتها به دلایل تفاوت ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بالغ اشاره خواهم کرد.
 • ۵ فاکتور کلیدی

  ابراهیم گلشنی کارشناس مالی
  یکی از مسائل اصلی اکوسیستم استارت‌آپی امروز ایران این است که ارزش واقعی یک استارت‌آپ چقدر است؟ در ابتدا باید عرض کنم که راه‌اندازی یک کاسبی بسیار سخت است. فردی که پا در این راه می‌گذارد، سختی‌های زیادی را به چشم خود می‌بیند، علاوه بر هزینه‌های مالی، راه‌اندازی استارت‌آپ هزینه‌های روانی طاقت‌فرسا و گاهی وحشتناک هم دارد که تحمل آن را برای بسیاری افراد غیرممکن می‌کند و شاید به همین خاطر هر کسی نمی‌تواند کارآفرین بشود. با درنظر گرفتن تمامی مشکلات از ارزش‌گذاری هر نوعِ کاسبی کمی چالش‌برانگیز است.

بیشتر