آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • بحران‌های بانکی

  در دهه‌های اخیر بحران‌های بانکی متعددی در جهان رخ داده و اقتصادها تحت تاثیر این بحران‌ها لطمات فراوانی دیده‌اند. بحران مالی و رکود اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جهان از یک بحران بانکی در آمریکا آغاز شد. سوال مهم این است که آیا بانک‌های مرکزی و قانون‌گذاران، پندهای لازم را از بحران‌های قبلی گرفته اند؟ برخی کارشناسان معتقدند پاسخ این سوال منفی است.
 • دارایی‌‌های سمی در چین

  تیم والاس تلگراف
  آیا چین در آستانه یک بحران بزرگ بانکی قرار دارد؟ این سوال اهمیت بالایی دارد، زیرا چین بزرگترین شریک تجاری ده‌ها کشور و دومین اقتصاد بزرگ جهان است و اگر بحران بانکی در آن رخ دهد اثرات آن در آسیا و کل جهان احساس خواهد شد. یکی از علل مطرح شدن این سوال و نگرانی‌ها درباره وضعیت مالی و بانکی چین، نسبت بدهی خصوصی به تولید ناخالص داخلی این کشور است که از ۲۰۰ درصد بالاتر رفته است. این رقم ۲۵ درصد بیشتر از ارقام مربوط به آمریکا قبل از بحران مالی سال ۲۰۰۸ است.
 • خطر بیخ گوش آمریکا؟

  مارک کولاکوفسکی اینوستوپدیا
  در سال‌های اخیر به ویژه در سال گذشته میلادی، همزمان با رونق یافتن اقتصاد آمریکا و جهان، شاهد رشد شاخص‌های مالی و قیمت سهام بانک‌های بزرگ بوده‌ایم. قیمت سهام بانک‌های بزرگ آمریکا به دلیل خوش‌بینی سرمایه‌گذاران درباره آینده و بهتر شدن وضعیت کلی اقتصاد جهان رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و سبب شد بحران مالی و رکود اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به یک خاطره دور تبدیل شود؛ به ویژه در آمریکا امیدواری به اجرای وعده‌های انتخاباتی ترامپ، به رونق بازار مالی این کشور منجر شده و قیمت سهام بانک‌ها نیز بالا رفته است.
 • تبعات هراس مالی

  تجوان پتینگر اکانامیکس هلپ
  بحران بانکی وقتی روی می‌دهد که یک بانک بزرگ دچار کمبود نقدینگی ‌شود. در بحران‌های بزرگ بانکی، شبیه آنچه در سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ رخ داد، بانک‌ها حتی توانایی انجام عملیات‌های معمول خود را نداشتند. کارشناسان می‌گویند اگر بانک‌های بزرگ دچار کمبود نقدینگی شوند یا وضعیت بدتری پیدا کنند، شرایط در کل اقتصاد یک کشور یا حتی یک منطقه ممکن است نگران‌کننده شود و اقتصادها از این شرایط لطمه خواهند دید. در واقع تمام بازیگران اقتصاد از جمله شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان تحت‌تاثیر بحران‌های بانکی قرار می‌گیرند و رفع این تاثیر گاه سال‌ها طول خواهد کشید. در بحران‌های بانکی بزرگ، تاثیرات مختلفی بر اقتصاد گذاشته می‌شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
 • فساد بانکی در هند

  ماریا ابی حبیب نیویورک تایمز
  رویه‌های فسادآلود مالی حتی اگر به یک شعبه بانکی محدود باشد می‌تواند به کاهش اعتماد عمومی به نظام بانکی و بروز بحران برای بانک‌های یک کشور منجر شود. چند روز پیش یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تجاری هند اعلام کرد تراکنش‌های غیرقانونی و فسادآلود به ارزش ۷۷/ ۱ میلیارد دلار در یکی از شعبه‌های این بانک شناسایی شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر